Panorama Afryki – wyprawa do RPA

Panorama Afryki – wyprawa do RPA

Wyprawa do RPA

Dzień 1

Odprawa indywidualna na lotnisku w Warszawie, w hali odlotów. Przelot lotem rejsowym z przesiadką na trasie Warszawa – Kapsztad.

Dzień 2 
Kapsztad (ok 100 km).

Przylot do Kapsztadu. Kapsztad niewatpliwie zajmuje najwyższe miejsca w rankingach na najlepszą destynację turystyczną, nie tylko w Afryce, ale również na świecie. Dlatego też jest oceniane jako jedno z niewątpliwie najpiękniejszych miast świata. Otoczony wspaniałymi górami o niepowtarzalnych kształtach, położony nad dwoma oceanami: Indyjskim i Atlantyckim, Kapsztad bezsprzecznie imponuje różnorodnymi stylami architektonicznymi: holendersko-przylądkowym, wiktoriańskim, secesyjnym, neogotyckim, malajskim, muzułmańskim oraz współczesnymi wieżowcami ze stali i szkła.

Nad Kapsztadem dominuje jedna z najstarszych gór świata – Góra Stołowa. Właśnie z niej rozciągają się wspaniałe widoki na całe miasto, zatokę Table Bay, Zatokę Fałszywą oraz łańcuch gór, tworzących Przylądek Dobrej Nadziei. Dlatego nasza wyprawa do RPA rozpocznie się wjazdem kolejką linową na górę (dzień wjazdu uzależniony jest od pogody). Następnie przejeżdżamy przez historyczną część Kapsztadu, zatrzymując się przy: Zamku Dobrej Nadziei, Ratuszu Miejskim, Placu Grande Parade i głównej ulicy Adderley, spacerujemy po wspaniałych  Ogrodach Kompanii Indyjskiej, przy których znajdują się budynki Parlamentu, i na zakończeniu rezydencja Prezydenta RPA: Tuinhuis. Nieopodal  zatrzymujemy się na sesję zdjęciową w bez watpienia najbardziej kolorowej dzielnicy malajskiej Bo-Kaap.

Na koniec dnia, o zachodzie słońca rejs, po zatoce Granger Bay W przypadku pogody nie pozwalającej na odbycie rejsu, wizyta w akwarium Dwóch Oceanów w Waterfront. Na zakonczenie dnia obiadokolacja w restauracji w tętniącym życiem kompleksie Waterfront w otoczeniu ogromnych statków, luksusowych jachtów i eleganckich sklepów. Nocleg w hotelu w Kapsztadzie.

Dzień 3
Kapsztad – Przylądek Dobrej Nadziei (250 km). 

Zaczynamy dzień od wycieczki wzdłuż najpiękniejszych plaż atlantyckich: Clifton Beach i Camps Bay do maleńkiego  portu rybackiego w Hout Bay, skąd płyniemy statkiem na wyspę fok: Duiker Island. Zobaczymy tam stada tych przyjaznych zwierząt, bawiących się na falach lub wygrzewających się na skalistych zboczach wysepki. Dalszy ciąg naszej trasy prowadzi wzdłuż wybrzeża Atlantyku przez jedną z najpiękniejszych tras widokowych – Chapman’s Peak (10 km drogi wykute w stromych zboczach góry) do Rezerwatu Przylądka Dobrej Nadziei.

Przylądek jest jednym z najciekawszych odcinków wybrzeża, gdzie spotykają się dwa prądy morskie: ciepły Igielny i zimny prąd Benguella. W rezultacie przy pełnym słońcu można zauważyć różne odcienie wody, jakby dwóch różnych oceanów. Występuje tam unikalna strefa biotyczna – Fynbos, Przylądkowe Królestwo Florystyczne (Cape Floral Kingdom CFK), charakteryzujące się nadzwyczaj bogatą florą, w 75% endemiczną. Wracamy z przylądka przez wiktoriańskie miasteczko Simonstown, gdzie na plaży Boulders osiedliły się pingwiny afrykańskie. Na zakończenie dnia obiadokolacja w restauracji i nocleg w hotelu w Kapsztadzie.

Dzień 4 
Kapsztad – Stellenbosch (250 km) – przelot do Durbanu

Po śniadaniu wyjazd na jedną z najbardziej urokliwych krajobrazowo tras w Afryce: szlakiem winnym do miasteczka uniwersyteckiego Stellenbosch, znanego z unikalnej holendersko – przylądkowej architektury, uniwersytetu oraz dębowych alei. Stellenbosch jest również centrum produkcji win Afryki Południowej. Miasto otoczone jest niezwykłymi pasmami górskimi i malowniczymi dolinami, gdzie znajdują się najlepsze farmy winne na kontynencie afrykańskim. Wizyta w jednej ze znanych winnic, połączona z degustacją produkowanych tam win.

Po południu przejazd na lotnisko i przelot do Durbanu. Tu w 1497 roku, w przeddzień Bożego Narodzenia, dotarł Vasco Da Gamma. Dlatego też nadał tej okolicy nazwę Natal (narodzenie) używaną do dzisiaj. Ostatecznie samo miasto, nazywane wcześniej Port Natal, w 1835 roku zmieniło nazwę na Durban od nazwiska brytyjskiego gubernatora kolonii Przylądkowej, Benjamina D’Urbana. Na zakończenie dnia obiadokolacja i nocleg w hotelu w Durbanie.

Dzień 5
Durban – U’Shaka Marine World – St. Lucia  (280 km, czas przejazdu: ok. 3,5 godz.)

Po śniadaniu przejazd przez centrum Durbanu. Zobaczymy (bez wchodzenia do obiektów) historyczne budynki ratusza, poczty, sądu , teatru i olbrzymiego centrum kongresowego, zaprojektowanego przez biuro inż. Zakrzewskiego. Przejeżdżamy przez słynne wybrzeże Oceanu zwane „złotą milą”, będącą kiedyś najpopularniejszą destynacją wypoczynkową dla turystów. Między rzędem wielopiętrowych hoteli a oceanem powstał kompleks basenów, place zabaw dla dzieci, kolejka linowa, restauracje i dyskoteki. Na zakończeniu promenady, tuż przed wejściem do głównego basenu portowego, znajduje się nowoczesny park wodny U’Shaka. Zwiedzamy ciekawe akwarium (bez delfinarium) stworzone wokół wraku statku, z którego przez okna ogląda się bajecznie kolorowy świat raf koralowych oceanu indyjskiego. Są tu niemal wszystkie gatunki ryb od największych rekinów i płaszczek, poprzez żółwie, kraby, langusty, do maleńkich krewetek i wielobarwnych bezkręgowców. Z kompleksu  U’Shaka objeżdżamy baseny portowe największego portu przeładunkowego RPA  z imponującym klubem jachtowym.

Kończąc zwiedzanie akwarium około południa wyjeżdżamy z Durbanu wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego do rezerwatu St. Lucia. Tam odbywamy rejs statkiem po wodach St. Lucii zamieszkałych przez dużą liczbę hipopotamów, krokodyli i wiele gatunków ptaków. Na zakończenie dnia obiadokolacja i nocleg w hotelu w pobliżu miejscowości St. Lucia.

Dzień 6
St. Lucia – Swaziland (Królestwo Eswatini) – Park Krugera (ok. 600 km, czas przejazdu: ok. 7 godz. + postój)

Wcześnie rano rozpoczynamy przejazd przez Królestwo Swazilandu (Eswatini). Około 7-godzinny przejazd przez Swaziland jest najkrótszą drogą do Park Krugera, który jest naszą główną destynacją. Jedziemy przez urokliwą dolinę Ezulwini Valley, po drodze mijamy stolicę Eswatini: Mbabane. Zatrzymujemy się w wiosce plemienia Suazi, aby zapoznać się z lokalną kulturą  Następnie powrót do RPA. Na zakończenie dnia obiadokolacja i nocleg w hotelu przy Parku Krugera.

Dzień 7
Safari w Kruger Parku (200 km). 

Około godz. 06:30 rozpoczynamy całodzienne safari otwartymi samochodami terenowymi w Parku Krugera. Zatrzymujemy się później w jednym z obozów na śniadanie (suchy prowiant). Rezerwat ten jest największym parkiem narodowym Afryki Południowej. Rozciąga się na przestrzeni 352 km, od rzeki Limpopo na północy, do Rzeki Krokodylej na południu i pokrywa powierzchnie 20 tys. km2. Zidentyfikowano tutaj ponad 500 gatunków ptaków i 147 gatunków ssaków. Jest on z pewnością najbardziej uniwersalnym rezerwatem afrykańskim, w którym występują prawie wszystkie gatunki zwierząt kontynentu. A zatem również „Wielka Piątka”, czyli pięć najniebezpieczniejszych zwierząt Afryki – słoń, lew, nosorożec, lampart i bawół. Kończąc około godziny 16.00, wracamy do autobusu i przejeżdżamy do hotelu. Na zakończenie dnia obiadokolacja i nocleg w hotelu przy Parku Krugera.

Dzień 8
Panorama Route – Kanion rzeki Blyde – Johannesburg (490 km, ok. 5 godz. + postoje) 

Po śniadaniu wyjazd na bezsprzecznie jedną z najpiękniejszych tras krajobrazowych w Południowej Afryce: „Panorama Route” w Górach Smoczych. Obejrzymy wspaniałe krajobrazy górskie tej krawędzi płaskowyżu afrykańskiego. Zobaczymy Okno Boga – „God’s Window”- które niewątpliwie zawdzięcza swoją nazwę bezkresnym widokom na rozciągającą się poniżej (ok. 900 m) równinę tzw. Lowveld, przechodzącą przez Park Krugera aż do Mozambiku. Potem krótka sesja fotograficzna przy jednym z licznych wodospadów. Następnie przejeżdżamy do „Bourke’s Luck Potholes”. Są to spektakularne, wyrzeźbione w skale przez wodę cylindryczne formacje koryta rzeki Blyde. Obejrzymy jeden z najgłębszych kanionów na świecie, spektakularny “Blyde River Canyon”. Zobaczymy również „Three Rondavels” – trzy szczyty górskie, uformowane w kształcie okrągłych chat plemienia Xhosa. 

Wczesnym popołudniem rozpoczynamy podróż do Johannesburga przez miasteczko Lydenburg. Jest to jedno z najstarszych miast w tym regionie, założone w 1850 r, gdzie znajduje się kopalnia i huta chromu. Po drodze zobaczymy również górską miejscowość wypoczynkową: Dullstrom, położoną na wysokości ponad 2000 m. Otoczona jest ona atrakcyjnymi jeziorkami, znanymi z hodowli i połowów pstrągów. Na zakończenie dnia obiadokolacja i nocleg w hotelu w Johannesburgu.

Dzień 9
Johannesburg – Soweto – Pretoria  (ok. 200 km)

Rano wyruszamy na przedmieścia Johannesburga do prywatnego rezerwatu lwów: Lion Park. Obejrzymy tu z niewielkiego dystansu kilka rodzin lwów, gepardy, likaony oraz rzadko spotkane gatunki antylop. Po krótkim safari, zdjęcia i zabawa z małymi lwiątkami  i karmienie oswojonych żyraf. Następnie, po spotkaniu z lwami przejeżdżamy do Soweto – wielomilionowej dzielnicy, zamieszkałej wyłącznie przez miejscową ludność. Podczas gdy mijamy jeden z największych na południowej półkuli szpital Baragwanah, uniwersytet, osiedla domów mieszkalnych, aż dojeżdżamy do domu należącego do Nelsona Mandeli, w którym obecnie znajduje się małe muzeum pierwszego prezydenta RPA, wybranego w wolnych wyborach w 1994 roku (zwiedzanie bez wchodzenia do obiektu).

Po Soweto odwiedzamy Johannesburg – legendarne Złote Miasto (Egoli).  Ponieważ jest to największe miasto w RPA, jest to również główny ośrodek przemysłowy i kulturalny Afryki Południowej. Przejazd przez Johannesburg: historyczne centrum z najstarszymi, kolonialnymi  (koniec 19, początek 20 wieku) budynkami, pamiętającymi początki gorączki złota sprzed 130 lat: Rada Miejska w świetnie zachowanym stylu Edwardian, Rand Lords Club, budynki Giełdy. Następnie spacer po słynnej niegdyś Hollard Street, gdzie mieszczą się historyczne siedziby dyrekcji największych firm kopalnianych w RPA.

Następnie, w drodze do Pretorii, wizyta w hurtowni afrykańskiej sztuki ludowej (zamknięta w niedzielę). Można tam w bardzo atrakcyjnych cenach zakupić dobrej jakości rzeźby, maski, biżuterię, diamenty, skóry dzikich zwierząt z certyfikatami i możliwością wysyłki do Polski. W Pretorii oglądamy (bez wchodzenia do obiektów) historyczne centrum miasta: Dom Krugera, Budynki Opery i Teatru, Church Square, Pałac Sprawiedliwości, Ratusz oraz Budynki Unii Afrykańskiej położone na wzgórzu i otoczone malowniczymi ogrodami. Po południu transfer na lotnisko, gdzie zakończy się nasza wyprawa do RPA . Wieczorem wylot do Polski.

Dzień 10  
Przylot do Warszawy


Panorama Afryki – wyprawa do RPA
Cena za osobę w pokoju dwuosobowym :

od 10,199 zł

Rezerwuj

Cena zawiera:

  • przelot na trasie Warszawa – Kapsztad – Johannesburg – Warszawa z przesiadkami
  • opłaty lotniskowe
  • ubezpieczenie KL, NNW
  • transfery lotnisko-hotel-lotnisko
  • zakwaterowanie w pokojach 2 os. w hotelach 3*-4*
  • śniadania i obiadokolacje,
  • klimatyzowane autokary lub minibusy
  • zwiedzanie wg programu (bez biletów wstępu do zwiedzanych obiektów)
  • obsługę polskiego pilota 

Dodatkowo płatne

  • obowiązkowa opłata za wstępy do zwiedzanych obiektów, obsługa lokalnych przewodników, serwis miejscowego agenta, zwyczajowe napiwki i inne opłaty lokalne w wysokości ok. Euro 460 na osobę jako pakiet płatny lokalnemu kontrahentowi (pilotowi) na miejscu wycieczki,
  • dopłata do pokoju jednoosobowego
  • dopłata do opcji „podróżujący samotnie” (uczestnik może być dokwaterowany do innej osoby tej samej płci) – w przypadku realizacji dokwaterowania w ramach opcji „podróżujący samotnie”, dopłata zostanie anulowana
  • obowiązkowa dopłata do przelotu Kapsztad – Durban ok. 135 EUR/os. płatne przy rezerwacji wg kursu dnia. 
  • lunche oraz napoje chłodzące i alkoholowe
  • napiwki prywatne
Daty wyjazdów – Panorama Afryki – wyprawa do RPA

18.08 – 27.08.2024
15.09 – 24.09.2024
13.10 – 22.10.2024
 03.11 – 12.11.2024

Wyprawa do RPA

Więcej propozycji wycieczek do RPA znajdziesz tutaj.


Zapytaj o ofertę

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy.

Napisz do nas!



    Social media

    Kontakt

    mail: safpol@safpol.co.za

    cell: +27 83 448 5351

    Tel. +27 11 706 31 84

    Fax. +27 11 463 80 38