Dolina Zambezi i Wielkie Zimbabwe – wycieczka do Zimbabwe

Dolina Zambezi i Wielkie Zimbabwe – wycieczka do Zimbabwe

Dolina Zambezi i Wielkie Zimbabwe – wycieczka do Zimbabwe

Dzień  1                 niedziela
Przelot lotem rejsowym na trasie Warszawa – Harare.

Dzień 2                  poniedziałek
HARARE – zwiedzanie miasta (140 km)
Przylot do Harare, stolicy Zimbabwe, powitanie na lotnisku, transfer do hotelu. Po południu w zwiedzanie miasta.
Kolacja i nocleg w hotelu w Harare

Dzień 3                  wtorek
HARARE – MASVINGO (320 km)
Wcześnie rano wyjazd do Masvingo, dawniej Fort Victoria, jedno z pierwszych europejskich miast na terenie obecnego Zimbabwe. Niedaleko od rhodesowskiego fortu oglądamy ruiny Wielkiego Zimbabwe, które dały nazwę niepodległemu krajowi w 1980 roku. Jest to najstarsza zachowana budowla na terenach obecnego Zimbabwe świadcząca o bardzo silnie rozwiniętej strukturze państwa w XIII i XV wieku rządzonego przez dynastię Mutapa, jak również o zaawansowanej technologii budowlanej, której dowody będziemy oglądać w słynnym kompleksie.
Kolacja i nocleg w hotelu w Great Zimbabwe

Dzień 4                  środa
MASVINGO – BULAWAYO – MOTOBO – GRÓB RHODESA (350 km)
Po wczesnym śniadaniu przejazd przez pokryte wzgórzami tereny buszowe środkowego Zimbabwe do dawnej stolicy plemienia Matabele, Bulawayo. Po lunchu (nie wliczonym w cenę) zwiedzamy centrum miasta podziwiając świetnie zachowane przykłady architektury wiktoriańskiej w centrum, przy którego projektowaniu osobiście brał udział Rhodes. W jednym z ciekawszych muzeów kolei na świecie oglądamy wspaniałą kolekcję lokomotyw parowych oraz prywatną salonkę założyciela miasta, Rhodesa. Po południu jedziemy do rezerwatu Motobo gdzie głównym punktem zainteresowania zwiedzających są wzgórza będące zupełnie gołymi skałami o kształcie łysych głów. Będziemy mieli okazje zobaczyć występujące tu antylopy gnu, tsessebe, impale, kudu, zebry oraz żyrafy. Najwyższe ze wzgórz, jeszcze za życia upodobał sobie Cecyl John Rhodes i często samotnie spędzał na nim czas zachwycony niepowtarzalnymi widokami z jego szczytu. Przemianował je z zuluskiego „wzgórza duchów” na „Widok Świata”  i tam właśnie, na szczycie góry kazał się pochować. Po zachodzie słońca wracamy do Bulawayo.
Kolacja i nocleg w hotelu w Bulawayo

Dzień 5                  czwartek
BULAWAYO – REZERWAT HWANGE  (340 km)
Wcześnie rano wyruszamy z Bulawayo na północ przez Matabeleland w kierunku największego rezerwatu Zimbabwe, Hwange. Bardzo ciekawy odcinek trasy przebiegający przez ozdobiony wzgórzami teren największej koncentracji baobabów w południowej części Afryki. Ich rozczochrane korony łatwo zauważalne są ponad normalnym buszem i będą zmuszały nas do częstych postojów i fotografowania scen jak z Sienkiewicza, gdzie nawet osady wyglądają niemal identycznie jak za jego czasów.
Lunch (nie wliczony w cenę) w Hwange Lodge, krótki odpoczynek i po południu safari w samochodach terenowych w rezerwacie Hwange, który słynie z olbrzymich ilości zwierzyny, a szczególnie dużej populacji, zebr, żyraf i nosorożców. Rzadko odwiedzany, może nadal pochwalić się jednymi z największych stad słoni w tym rejonie. Po niezapomnianym zachodzie słońca w buszu wracamy do lodgu na kolacje.
Kolacja i nocleg w hotelu w Hwange

Dzień 6                  piątek
HWANGE – WODOSPADY WIKTORII  (200 km)
Po śniadaniu opuszczamy rezerwat przecinając słynną linie kolejową Cecyla Rhodesa z Cape Town do Kairu (wybudowaną tylko do Pasa Miedziowego w Zambii). Resztę trasy do Wodospadów będzie ona towarzyszyć nam będąc jednocześnie wschodnią granicą rezerwatu Hwange. Po drodze mijamy miasteczko Hwange przy kopalni węgla i elektrowni, od którego wziął nazwę rezerwat. Niedaleko od szosy ciekawostka, wzgórze  – odkrywkowa kopalnia węgla.
Do Wodospadów Wiktorii docieramy w okolicy lunchu i udajemy się do hotelu.
Wczesnym popołudniem oglądamy główny cel naszej wycieczki, legendarne Wodospady Wiktorii. Wizyta w rezerwacie Wodospadów, spacer do słynnego mostu kolejowego łączącego Zimbabwe z Zambią.
Nocleg w hotelu w Wodospadach Wiktorii

Dzień 7                  sobota
WODOSPADY WIKTORII – LIVINGSTONE (ZAMBIA)
Po śniadaniu wyjazd, przekraczasmy granicę z Zambią. Najpierw udamy się na Wyspę Livingstona, otoczoną wodami Zambezi przy Wodospadach Wiktorii. Możliwość zanurzenia się w tzw. Devil’s Pool czyli Basenie Diabła – kąpiel na krawędzi wodospadu, spoglądając w jego przepaść (nie wliczone w cenę). Następnie zwiedzanie miasta Livingstone. Późnym popołudniem powrót do Wodospadów Wiktorii.
Kolacja  i nocleg w hotelu w Wodospadach Wiktorii.

Dzień 8                  niedziela
WODOSPADY WIKTORII – REZERWAT CHOBE (BOTSWANA)  (80 km rano + 280 km)
Po wczesnym śniadaniu opuszczamy miasteczko udając się przez rezerwat Matetsi do granicy z Botswaną. Po przekroczeniu granicy mijamy miejsce gdzie schodzą się granice 4 krajów (Zimbabwe, Botswany, Zambii i Namibii), następnie dojeżdżamy do naszego lodgu, gdzie wsiadamy na specjalną, płaską łódź, która zabiera nas na 3 godzinne, niezwykle ciekawe safari wzdłuż rzeki Chobe. Oglądamy stada słoni i antylop,  żyrafy, zebry i guźce wychodzące z buszu do wodopoju. Wzdłuż brzegów przepływamy blisko wielkich rodzin hipopotamów i pojedynczych krokodyli wylegujących się na krawędzi wody. Wspaniała okazja do unikalnych zdjęć zwierząt z niewielkiej odległości.
Po lunchu (wliczonym w cenę) przesiadamy się na samochody terenowe i  zaczynamy popołudniowe safari w słynnym rezerwacie Chobe.
Po safari wracamy do Wodospadów Wiktorii. Kolacja  i nocleg w hotelu w Wodospadach Wiktorii.

Dzień 9                poniedziałek
WODOSPADY WIKTORII
Dzień zajęć fakultatywnych wg wyboru klientów (nie wliczone w cenę)

 • spływ pontonowy po rzece i przełomach Zambezi
 • safari na słoniach
 • spacer z lwami
 • przelot helikopterem nad wodospadami
 • bungee jumping
 • wiele innych wg załączonej listy

  Po południu przejeżdżamy nad jezioro Kariba. Kolacja i nocleg w lodgu nad jeziorem


Dzień
10                wtorek
MLIBIZI – Jezioro Kariba   (260km) prom
Po śniadaniu wsiadamy na prom, którym pokonamy 260 km jeziora powstałego po wybudowaniu zapory na rzece Zambezi. Płynąc promem w ciągu dnia podziwiamy krajobrazy afrykańskie po zambijskiej i zimbabwańskiej stronie rzeki wraz z setkami zwierząt przychodzącymi do wodopoju.
Lunch, kolacja i nocleg na pokładzie promu.

Dzień 11                środa
KARIBA
Po wczesnym śniadaniu na pokładzie promu około 7 rano dopływamy do portu w miejscowości Kariba. Przesiadamy się na autobus i jedziemy do centrum miasteczka na szczycie góry ze słynnym kościołem postawionym ku czci robotników zmarłych w czasie budowy zapory. Po drodze zatrzymujemy się przy kilku punktach widokowych, podziwiając widoki na zalew Kariba i dolinę Zambezi. Wizyta na słynnej zaporze dzięki , której powstało 285 kilometrowej długości sztuczne jezioro. Po południu zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek przy basenie.
Kolacja i nocleg w hotelu w Karibie.

Dzień 12                czwartek
Safari w Mana Pools                         (250 -300 km)
Po wczesnym jedziemy na całodzienne safari w rezerwacie Mana Pools. Rezerwat wziął nazwę od dawnych zakoli Zambezi, która w ciągu milionów lat zmieniła swój bieg i przesunęła się w kierunku północnym pozostawiając dawne koryto rzeki napełniające się wodą na krótkich odcinkach nazywanych basenami. W czasie bezdeszczowej zimy ściągają tu duże ilości zwierząt z okolic całego północnego Zimbabwe. Rezerwat znany jest z bardzo dużych stad bawołów i słoni oraz kilku rzadko spotykanych gdzie indziej rodzajów antylop jak eland i kobuz. Mana Pools to również wspaniały las buszowy urzekający pięknymi, starymi akacjowcami, mopani, rodezyjskim tekiem, jackalberry i figowcami o niespotykanych nigdzie indziej rozmiarach.
Po całodniowym safari z lunchem wracamy do miejscowości Kariba gdzie spędzamy noc.
Kolacja i nocleg w hotelu w Karibie

Dzień
13                piątek
MANA POOLS – HARARE – wylot do Europy                (380)km
Rano opuszczamy Dolinę Zambezi i wracamy do stolicy Harare. Późnym popołudniem wylot do Polski.

Dzień 14                sobota
Przylot do Polski

 

Dolina Zambezi i Wielkie Zimbabwe – wycieczka do Zimbabwe

CENA DOSTĘPNA NA ZAPYTANIE

 

Więcej propozycji wyjazdów do Zimbabwe znajdziesz tutaj.


Zapytaj o ofertę

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy.

Napisz do nas!  Social media

  Kontakt

  mail: safpol@safpol.co.za

  cell: +27 83 448 5351

  Tel. +27 11 706 31 84

  Fax. +27 11 463 80 38