Tajemnice Wielkiego Zimbabwe

Tajemnice Wielkiego Zimbabwe

Dzień  1                
Przelot lotem rejsowym na trasie Warszawa – Harare.

Dzień 2                 
HARARE – zwiedzanie miasta (140 km)
Przylot do Harare, stolicy Zimbabwe, powitanie na lotnisku, transfer do hotelu. Po południu w zwiedzanie miasta.
Kolacja i nocleg w hotelu w Harare

Dzień 3                 
HARARE – MUTARE (380 km)
Wcześnie rano wyjazd w kierunku wschodniej granicy Zimbabwe z Mozambikiem do rezerwatu Nyanga. Po drodze zatrzymujemy się w miejscowościach Marondera i Rusape gdzie w ostatnich latach wojny znajdowały się polskie obozy polskich uchodźców z Syberii przewiezionych do Afryki wschodniej przez Brytyjczyków. W obu miejscowościach znajdują się do dzisiaj odrestaurowane niedawno przez grupę polskich harcerzy pod kierunkiem harcmistrza Synowca cmentarze z mogiłami zmarłych tam Polaków. Około południa dojeżdżamy do rezerwatu Nyanga na lunch w hoteliku będącym jednym z ulubionych domów Cecyla Rhodesa. Nyanga jest najwyżej położonym rezerwatem w Zimbabwe z najwyższym szczytem kraju górą Nyangani, 2593 metrów. Krótki wypoczynek i podziwianie wspaniałych widoków na subtropikalne lasy ze wspaniała roślinnością pokrywająca zbocza wzgórz.
Po południu wracamy do głównej trasy prowadzącej do portu Beira w Mozambiku i po krótkiej wizycie w założonym przez Portugalczyków miasteczku Mutare wspinamy się na pobliskie wzgórza również będące rezerwatem botanicznym do hotelu gdzie w bajkowej scenerii przypominającej kolonialne czasy spędzimy wieczór.
Obiad i nocleg w hotelu.

Dzień 4          
MUTARE – MASVINGO – Great Zimbabwe (290 km)             
Przed południem wypoczywamy przy basenie hotelowym, tenisie czy grze w golfa wśród przebogatej subtropikalnej roślinności z niekończącymi się widokami na równiny Mozambiku i wzgórza otaczające Mutare. Lunch w południe (nie wliczony w cenę) i wyjazd do Masvingo. W drodze mijamy ciekawy afrykański krajobraz z tradycyjnymi wioskami murzyńskimi pochowanymi w buszu i urozmaiconym niepowtarzalnymi baobabami.
W połowie drogi przeprawiamy się na zachodnią stronę rzeki Save, jednej z większych w tej części Zimbabwe. Zatrzymujemy się na moście, który jest jedna z ciekawszych bez podporowych konstrukcji inżynierskich na świecie. Most wisi na linach podwieszonych do półkolistych stalowych kratownic widocznych z daleka w dolinie rzeki.
Wieczorem dojeżdżamy do hotelu w pobliżu kompleksu ruin Wielkiego Zimbabwe.
Obiad i nocleg w hotelu w Great Zimbabwe

Dzień 5               
MASVINGO – BULAWAYO – MOTOBO – GRÓB RHODESA (350 km)

Wcześnie rano oglądamy ruiny Wielkiego Zimbabwe, które dały nazwę niepodległemu krajowi w 1980 roku. Jest to najstarsza zachowana budowla na terenach obecnego Zimbabwe świadcząca o bardzo silnie rozwiniętej strukturze państwa w XIII i XV wieku rządzonego przez dynastię Mutapa, jak również o zaawansowanej technologii budowlanej, której dowody będziemy oglądać w słynnym kompleksie.
Na lunch (nie wliczony w cenę) wyjeżdżamy do Masvingo, dawniej Fort Victoria, jednego z pierwszych europejskich miast na terenie obecnego Zimbabwe.
Po wczesnym lunchu przejazd przez pokryte wzgórzami tereny buszowe środkowego Zimbabwe do dawnej stolicy plemienia Matabele, Bulawayo.
Mijamy miasto i jedziemy do rezerwatu Motobo, o nazwie znaczącej łyse głowy, pełnego charakterystycznych okrągłych skalistych wzgórz bez żadnej roślinności. Będziemy również mieli okazje zobaczyć występujące tu antylopy gnu, tsessebe, impale, kudu, zebry oraz żyrafy. Najwyższe ze wzgórz, za życia upodobał sobie Cecyl John Rhodes i często samotnie spędzał na nim czas zachwycony niepowtarzalnymi widokami z jego szczytu. Przemianował je z zuluskiego „wzgórza duchów” na „Widok Świata”  i tam właśnie, na szczycie góry kazał się pochować. Po zachodzie słońca wracamy do Bulawayo.
Kolacja i nocleg w hotelu w Bulawayo

Dzień 6                 
BULAWAYO – REZERWAT HWANGE
 (340 km)
Wcześnie rano zwiedzamy centrum miasta podziwiając świetnie zachowane przykłady architektury wiktoriańskiej w centrum, przy którego projektowaniu osobiście brał udział Rhodes. W jednym z ciekawszych muzeów kolei na świecie oglądamy wspaniałą kolekcję lokomotyw parowych oraz prywatną salonkę założyciela miasta, Rhodesa.
Jeszcze przed południem wyruszamy z Bulawayo na północ przez Matabeleland w kierunku największego rezerwatu Zimbabwe, Hwange. Bardzo ciekawy odcinek trasy przebiegający przez ozdobiony wzgórzami teren największej koncentracji baobabów w południowej części Afryki. Ich rozczochrane korony łatwo zauważalne są ponad normalnym buszem i będą zmuszały nas do częstych postojów i fotografowania scen jak z Sienkiewicza, gdzie nawet osady wyglądają niemal identycznie jak za jego czasów.
Późny lunch (nie wliczony w cenę) w Hwange Lodge, krótki odpoczynek i po południu safari w samochodach terenowych w rezerwacie Hwange, który słynie z olbrzymich ilości zwierzyny, a szczególnie dużej populacji, zebr, żyraf i nosorożców. Rzadko odwiedzany, może nadal pochwalić się jednymi z największych stad słoni w tym rejonie. Po niezapomnianym zachodzie słońca w buszu wracamy do lodgu na kolacje.
Kolacja i nocleg w hotelu w Hwange

Dzień 7                 
HWANGE – WODOSPADY WIKTORII  (200 km)
Po śniadaniu opuszczamy rezerwat przecinając słynną linie kolejową Cecyla Rhodesa z Cape Town do Kairu (wybudowaną tylko do Pasa Miedziowego w Zambii). Resztę trasy do Wodospadów będzie ona towarzyszyć nam będąc jednocześnie wschodnią granicą rezerwatu Hwange. Po drodze mijamy miasteczko Hwange przy kopalni węgla i elektrowni, od którego wziął nazwę rezerwat. Niedaleko od szosy ciekawostka, wzgórze, z którego zboczy wydobywa się węgiel. Do Wodospadów Wiktorii docieramy w okolicy lunchu i udajemy się do hotelu.
Wczesnym popołudniem oglądamy główny cel naszej wycieczki, legendarne Wodospady Wiktorii. Wizyta w rezerwacie Wodospadów, spacer do słynnego mostu kolejowego łączącego Zimbabwe z Zambią.
Zachód słońca oglądamy w czasie rejsu łodzią na Zambezi przy przekąskach i drinkach w otoczeniu licznych ptaków hipopotamów, krokodyli i antylop podchodzących do wodopoju.
Nocleg w hotelu w Wodospadach Wiktorii

Dzień 8                
WODOSPADY WIKTORII
Dzień zajęć fakultatywnych wg wyboru klientów (nie wliczone w cenę)

 • spływ pontonowy po rzece i przełomach Zambezi
 • safari na słoniach
 • spacer z lwami
 • przelot helikopterem nad wodospadami
 • bungee jumping
 • wiele innych wg załączonej listy

Kolacja w słynnej restauracji afrykańskiej  BOMA
Nocleg w hotelu w Wodospadach Wiktorii

Dzień 9               
WODOSPADY WIKTORII – MLIBIZI – Jezioro Kariba   (260km)
Przed południem wypoczynek przy basenie i wizyta na targu sztuki ludowej w Wodospadach Wiktorii.
Po południu przejeżdżamy nad jezioro Kariba.
Kolacja i nocleg w lodgu nad jeziorem

Dzień 10               
KARIBA

Po śniadaniu wsiadamy na prom, którym pokonamy 260 km jeziora powstałego po wybudowaniu zapory na rzece Zambezi. Płynąc promem w ciągu dnia podziwiamy krajobrazy afrykańskie po zambijskiej i zimbabwańskiej stronie rzeki wraz z setkami zwierząt przychodzącymi do wodopoju.
Lunch, kolacja i nocleg na pokładzie promu.

Dzień 11               
KARIBA
Po wczesnym śniadaniu na pokładzie promu około 7 rano dopływamy do portu w miejscowości Kariba. Przesiadamy się na autobus i jedziemy do centrum miasteczka na szczycie góry ze słynnym kościołem postawionym ku czci robotników zmarłych w czasie budowy zapory. Po drodze zatrzymujemy się przy kilku punktach widokowych, podziwiając widoki na zalew Kariba i dolinę Zambezi. Wizyta na słynnej zaporze dzięki , której powstało 285 kilometrowej długości sztuczne jezioro. Po południu zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek przy basenie.
Kolacja i nocleg w hotelu w Karibie.

Dzień 12               
Safari w Mana Pools                         (250 -300 km)
Po wczesnym śniadaniu jedziemy na całodzienne safari w rezerwacie Mana Pools. Rezerwat wziął nazwę od dawnych zakoli Zambezi, która w ciągu milionów lat zmieniła swój bieg i przesunęła się w kierunku północnym pozostawiając dawne koryto rzeki napełniające się wodą na krótkich odcinkach nazywanych basenami. W czasie bezdeszczowej zimy ściągają tu duże ilości zwierząt z okolic całego północnego Zimbabwe. Rezerwat znany jest z bardzo dużych stad bawołów i słoni oraz kilku rzadko spotykanych gdzie indziej rodzajów antylop jak eland i kobuz. Mana Pools to również wspaniały las buszowy urzekający pięknymi, starymi akacjowcami, mopani, rodezyjskim tekiem, afrykańskim hebanem i figowcami o niespotykanych nigdzie indziej rozmiarach.
Po całodniowym safari z lunchem wracamy do miejscowości Kariba gdzie spędzamy noc.
Kolacja i nocleg w hotelu w Karibie

Dzień 13               
MANA POOLS – HARARE – wylot do Europy                (380)km
Rano opuszczamy Dolinę Zambezi i wracamy do stolicy Harare. Późnym popołudniem wylot do Polski.

Dzień 14               
Przylot do Polski


Cena na zapytanie
Cena zawiera:
noclegi w pokojach 2 os. Zakwaterowanie po godz 14.00 !!
przelot z Polski do RPA i z powrotem
wyżywienie: śniadania i obiadokolacje,
program turystyczny,
transfery lotnisko-hotel-lotnisko,
przejazdy klimatyzowanym autokarem lub przy mniejszych grupach mini busem,
obsługę polskiego przewodnika podczas trwania całej wycieczki,

Cena nie zawiera:
biletów wstępu do parków i zwiedzanych obiektów, lokalnych opłat, oraz napiwków dla kierowców i bagażowych na lotniskach i w hotelach – płatne pilotowi jako pakiet $ – 430
lunchów,
zajęć fakultatywnych w Wodospadach Wiktorii,
napojów chłodzących i alkoholowych,
ubezpieczeń,
wizy Zimbabwe płatnej na granicy – $-30

Koszt biletów wstępu i lokalnych opłat US $ 430, zawiera:

 • Great Zimbabwe
 • Railway museum
 • Matopos + grob Rhodesa
 • transfers w Motopos
 • Hwange wstep i safari 4 x 4
 • Victoria Falls rezerwat Wodospadów
 • Obiad w Boma
 • napiwki dla bagażowych i kierowców
 • rejs promem z Mlibizi do Kariby
 • opłaty lokalne

Daty odjazdów:

© Wszelkie treści, zwłaszcza programy wycieczek, znaki handlowe, slogany, elementy wizualne i zdjęcia prezentowane należą do Safpol Safaris z siedzibą w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki. Wszystkie materiały prezentowane w oferowanym programie są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane, przekazywane, wyświetlane, opublikowane lub wyemitowane bez uprzedniej pisemnej zgody Safpol Safaris. Zawartość programu jest archiwizowana, wszelkie naruszenia prawa autorskiego i prawa nieuczciwej konkurencji są surowo zabronione i prowadzić będą do podjęcia przez Safpol Safaris stosownych działań prawnych.


Zapytaj o ofertę

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy.

Napisz do nas!  Social media

  Kontakt

  mail: safpol@safpol.co.za

  cell: +27 83 448 5351

  Tel. +27 11 706 31 84

  Fax. +27 11 463 80 38