Śladami Rhodesa – podróż do Afryki Południowej i Zimbabwe

Śladami Rhodesa – podróż do Afryki Południowej i Zimbabwe

Podróż do Afryki Południowej

 

Dzień 1. Wylot.

Odprawa indywidualna na lotnisku w Warszawie, w hali odlotów. Przelot lotem rejsowym z przesiadką na trasie Warszawa – Kapsztad.

Dzień 2
Kapsztad (ok 100 km).

Przylot do Kapsztadu. Kapsztad niewatpliwie zajmuje najwyższe miejsca w rankingach na najlepszą destynację turystyczną, nie tylko w Afryce, ale również na świecie. Dlatego też jest oceniane jako jedno z bezsprzecznie najpiękniejszych miast świata. Otoczony wspaniałymi górami o niepowtarzalnych kształtach. Położony nad dwoma oceanami: Indyjskim i Atlantyckim, Kapsztad bezsprzecznie imponuje różnorodnymi stylami architektonicznymi. Holendersko-przylądkowym, wiktoriańskim, secesyjnym, neogotyckim, malajskim, muzułmańskim oraz współczesnymi wieżowcami ze stali i szkła.

Nad Kapsztadem dominuje jedna z najstarszych gór świata – Góra Stołowa. Właśnie z niej rozciągają się wspaniałe widoki na całe miasto, zatokę Table Bay, Zatokę Fałszywą oraz łańcuch gór, tworzących Przylądek Dobrej Nadziei. Dlatego nasza wyprawa do RPA rozpocznie się wjazdem kolejką linową na górę (dzień wjazdu uzależniony jest od pogody). Następnie przejeżdżamy przez historyczną część Kapsztadu. Zatrzymujemy się przy: Zamku Dobrej Nadziei, Ratuszu Miejskim, Placu Grande Parade i głównej ulicy Adderley. Spacerujemy po wspaniałych  Ogrodach Kompanii Indyjskiej, przy których znajdują się budynki Parlamentu, i na zakończeniu rezydencja Prezydenta RPA: Tuinhuis. Nieopodal  zatrzymujemy się na sesję zdjęciową w bez watpienia najbardziej kolorowej dzielnicy malajskiej Bo-Kaap.

Na koniec dnia, o zachodzie słońca rejs, po zatoce Granger Bay W przypadku pogody nie pozwalającej na odbycie rejsu, wizyta w akwarium Dwóch Oceanów w Waterfront. Na zakonczenie dnia obiadokolacja w restauracji w tętniącym życiem kompleksie Waterfront w otoczeniu ogromnych statków, luksusowych jachtów i eleganckich sklepów. Nocleg w hotelu w Kapsztadzie.

Dzień 3
Kapsztad – Stellenbosch (250 km). 

Po śniadaniu wyjazd na jedną z najbardziej urokliwych krajobrazowo tras w Afryce: szlakiem winnym do miasteczka uniwersyteckiego Stellenbosch, znanego z unikalnej holendersko – przylądkowej architektury, uniwersytetu oraz dębowych alei. Stellenbosch jest również centrum produkcji win Afryki Południowej. Miasto otoczone jest niezwykłymi pasmami górskimi i malowniczymi dolinami, gdzie znajdują się najlepsze farmy winne na kontynencie afrykańskim. Wizyta w jednej ze znanych winnic, połączona z degustacją produkowanych tam win.

Dzień 4
Kapsztad – Przylądek Dobrej Nadziei (250 km). 

Zaczynamy dzień od wycieczki wzdłuż bezsprzecznie najpiękniejszych plaż atlantyckich: Clifton Beach i Camps Bay. Wkrótce dojeżdżamy maleńkiego  portu rybackiego w Hout Bay, skąd płyniemy statkiem na wyspę fok: Duiker Island. Zobaczymy tam stada tych przyjaznych zwierząt, bawiących się na falach lub wygrzewających się na skalistych zboczach wysepki. Dalszy ciąg naszej trasy prowadzi wzdłuż wybrzeża Atlantyku przez jedną z bezsprzecznie najpiękniejszych tras widokowych – Chapman’s Peak. 10 km drogi wykute w stromych zboczach góry doprowadza nas do Rezerwatu Przylądka Dobrej Nadziei.

Przylądek jest jednym z najciekawszych odcinków wybrzeża, gdzie spotykają się dwa prądy morskie.  Ciepły Igielny i zimny prąd Benguella, co sprawia, że przy pełnym słońcu można zauważyć różne odcienie wody, jakby dwóch różnych oceanów. Przede wszystkim występuje tam unikalna strefa biotyczna – Fynbos, Przylądkowe Królestwo Florystyczne (Cape Floral Kingdom CFK), charakteryzujące się nadzwyczaj bogatą florą, w 75% endemiczną. Następnie wracamy z przylądka przez wiktoriańskie miasteczko Simonstown, gdzie na plaży Boulders osiedliły się pingwiny afrykańskie. Na zakończenie dnia obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu w Kapsztadzie.

Dzień 5
Kapsztad – Johannesburg – White River (380 km). 

Wcześnie rano wyjazd na lotnisko, następnie przelot do Johannesburga. Tu zaczynamy podroż do prawdziwej Afryki Poludniowej. Przejazd w kierunku Parku Krugera. Oglądamy typową sawannę płaskowyżu środkowo afrykańskiego. Przede wszystkim gdy zjeżdżamy poniżej 1600 metrów nad poziomem morza zaczynają się skaliste góry z przełęczami i dolinami opadających w kierunku Parku Krugera i Mozambiku.
Na zakończenie dnia kolacja i nocleg w hotelu przy Parku Krugera. 

Dzień 6
Safari w Kruger Parku (250 km). 

Około godz. 06:30 rozpoczynamy safari otwartymi samochodami terenowymi w Parku Krugera. Zatrzymujemy się później w jednym z obozów na śniadanie (suchy prowiant). Rezerwat ten jest z pewnością największym parkiem narodowym Afryki Południowej. Rozciąga się na przestrzeni 352 km, od rzeki Limpopo na północy, do Rzeki Krokodylej na południu i pokrywa powierzchnie 20 tys. km2. Zidentyfikowano tutaj ponad 500 gatunków ptaków i 147 gatunków ssaków. Jest on najbardziej uniwersalnym rezerwatem afrykańskim, w którym występują prawie wszystkie gatunki zwierząt kontynentu. Przede wszystkim „Wielka Piątka”, czyli pięć najniebezpieczniejszych zwierząt Afryki – słoń, lew, nosorożec, lampart i bawół. Na zakończenie dnia obiadokolacja i nocleg w hotelu przy Parku Krugera.

Dzień 7
Panorama Route – Kanion rzeki Blyde – Johannesburg (490 km, ok. 5 godz. + postoje) 

Po śniadaniu wyjazd na jedną z bezsprzecznie najpiękniejszych tras krajobrazowych w Południowej Afryce: „Panorama Route” w Górach Smoczych. Obejrzymy wspaniałe krajobrazy górskie krawędzi płaskowyżu afrykańskiego. Przede wszystkim zobaczymy Okno Boga – „God’s Window”. Zawdzięcza one swoją nazwę bezkresnym widokom na rozciągającą się poniżej (ok. 900 m) równinę tzw. Lowveld. Przechodzi ona przez Park Krugera aż do Mozambiku. Następnie krótka sesja fotograficzna przy jednym z licznych wodospadów. Niedaleko samtąd dojeżdżamy do „Bourke’s Luck Potholes”. Są to spektakularne, wyrzeźbione w skale przez wodę cylindryczne formacje koryta rzeki Blyde. Obejrzymy jeden z najgłębszych kanionów na świecie, spektakularny “Blyde River Canyon” oraz „Three Rondavels” – trzy szczyty górskie uformowane w kształcie okrągłych chat plemienia Xhosa.

Następnie, wczesnym popołudniem, rozpoczynamy podróż do Johannesburga przez miasteczko Lydenburg. Jedno z najstarszych w tym regionie, założone w 1850 r, gdzie znajduje się kopalnia i huta chromu. Po drodze zobaczymy również górską miejscowość wypoczynkową: Dullstrom. Położona na wysokości ponad 2000 m, z pewnoscią wyjatkowe miejsce otoczone licznymi jeziorkami, znanymi z hodowli i połowów pstrągów. Na koniec dnia obiadokolacja i nocleg w hotelu w Johannesburgu.

Dzień 8
Johannesburg – Soweto – Pretoria  (ok. 200 km)

Rano  wyruszamy na przedmieścia Johannesburga do prywatnego rezerwatu lwów: Lion Park. Obejrzymy tu z niewielkiego dystansu kilka rodzin lwów, gepardy, likaony oraz rzadko spotkane gatunki antylop. Po krótkim safari, zdjęcia i niewatpliwie ciekawa zabawa z małymi lwiątkami  i karmienie oswojonych żyraf. Następnie, po spotkaniu z lwami przejeżdżamy do Soweto – wielomilionowej dzielnicy, zamieszkałej wyłącznie przez miejscową ludność. Mijamy z pewnością największy na południowej półkuli szpital Baragwanah, uniwersytet, osiedla domów mieszkalnych, aż dojeżdżamy do domu należącego do Nelsona Mandeli.  Znajduje się w nim obecnie małe muzeum pierwszego prezydenta RPA, wybranego w wolnych wyborach w 1994 roku. Zwiedzanie bez wchodzenia do obiektu.

Następnie po Soweto odwiedzamy Johannesburg . To bezsprzecznie największe miasto w RPA  a takze główny ośrodek przemysłowy i kulturalny Afryki Południowej. Przejazd przez Johannesburg: przede wszystkim przez historyczne centrum z najstarszymi, kolonialnymi  (koniec 19, początek 20 wieku) budynkami, pamiętającymi początki gorączki złota sprzed 130 lat. Przrede wszytskim Rada Miejska w świetnie zachowanym stylu Edwardian, bez watpienia do dziś zachwycający Rand Lords Club, budynki Giełdy i spacer po słynnej niegdys Hollard Street, gdzie mieszczą się historyczne siedziby dyrekcji największych firm kopalnianych w RPA.

W drodze do Pretorii przede wszystkim wizyta w hurtowni afrykańskiej sztuki ludowej (zamknięta w niedzielę). W niewątpliwie atrakcyjnych cenach można tu zakupić dobrej jakości rzeźby, maski, biżuterię, diamenty, skóry dzikich zwierząt z certyfikatami i możliwością wysyłki do Polski. Następnie, w Pretorii, oglądamy (bez wchodzenia do obiektów) historyczne centrum miasta: Dom Krugera, Budynki Opery i Teatru, Church Square, Pałac Sprawiedliwości, Ratusz oraz Budynki Unii Afrykańskiej położone na wzgórzu i otoczone malowniczymi ogrodami. Po południu przejazd do hotelu przy lotnisku w Johannesburgu. Na zakończenie dnia obiadokolacja i nocleg.

Dzień 9
Przelot Johannesburg – Wodospady Wiktorii w Zimbabwe.

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot śladami Rhodesa do Wodospadów Wiktorii w Zimbabwe. Z pewnosciaJeden z najwspanialszych wodospadów świata, Wodospad Wiktorii, leży na rzece Zambezi, które stanowi granicę między Zambią, a Zimbabwe. W najszerszym miejscu wodospad mierzy 1708 m  Już w odległości około 50 km od wodospadu dostrzec można unoszącą się w powietrzu na wysokość 300 m chmurę pyłu wodnego. Z daleka słychać łoskot przetaczającej się wody. W zwiazku z tym tubylcy nazywają wodospad Mosi-oa-Tunja co znaczy „dym, który grzmi”. Wodospad Wiktorii jest zaliczany do 7 cudów natury świata znajdujących sie na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Następnie, wieczorem, rejs o zachodzie słońca przy drinkach alkoholowych (wliczone w cenę) po rozlewiskach rzeki Zambezi. Urzekający zachód słońca wśród kąpiących się słoni i rozleniwionych hipopotamów ziewających ostentacyjnie na widok zbliżającego się statku pozostanie na pewno na długo we wspomnieniach. Na koniec dnia kolacja i nocleg w hotelu w Wodospadach Wiktorii.

Dzień 10
Wodospady Wiktorii – Zimbabwe (opcjonalny wyjazd do Botswany)

Dzień przeznaczony na skorzystanie z imprez fakultatywnych (dodatkowo płatne):

 • HIT programu: całodniowy wyjazd do Botswany do rezerwatu Chobe (safari łodzią i po południu w samochodach 4×4 wraz z lunchem) – 180 USD/os. W tym niewątpliwie najciekawszym w Botswanie Parku królują słonie. Lokalna populacja imponujących olbrzymów należy do największych na świecie. Obserwacja z łodzi stad słoni kąpiących się i przeprawiających przez rzekę oraz antylop i bawołów pasących się na wyspach rozlewisk rzeki to bezsprzecznie niepowtarzalny widok prawdziwej, dzikiej Afryki jak z czasow Rhodesa.
Pozostałe zajęcia fakultatywne do wyboru:
 • przede wszytskim lot helikopterem nad wodospadami – nazywany lotem aniołów od słynnego powiedzenia szkockiego misjonarza i badacza Davida Livingstona, który odkrył wodospady w 1855 roku i wówczas powiedział o nich: „Widok tak piękny, że muszą się w niego wpatrywać aniołowie w locie”.($150/os + $15/os park fee)
 • Karkołomny spływ pontonami przez przełomy rzeki Zambezi. Okolice Wodospadu Wiktorii na rzece Zambezi słyną z prawdopodobnie najlepszego i zarazem najtrudniejszego spływu pontonowego na świecie. Rzeka Zambezi uznawana jest przez entuzjastów raftingu i kajakarstwa za jedną z dziesięciu najlepszych rzek nadających się do uprawiania tego rodzaju sportu. Spływ po Zambezi sklasyfikowany został przez Brytyjski Związek Canoe jako 5 w 6 stopniowej skali trudności.  Cały spływ jest filmowany i dyski DVD są sprzedawane uczestnikom spływu. ($120/os+$10/os park fee). Spływ nie jest organizowany w miesiącach od kwietnia do sierpnia z powodu zbyt wysokiej wody w rzece.
 • Spacer z młodymi lwami w buszu. (wliczone śniadanie) ($150/os)
 • Safari na słoniach i sesja zdjęciowa z tymi łagodnymi olbrzymami (wliczone śniadanie lub lunch) ($150/os)
 • 111 metrowy skok bungee z mostu nad Zambezi  ($160/os)

 Na zakończenie dnia kolacja i nocleg w hotelu w Wodospadach Wiktorii.

Dzień 11
Wodospady Wiktorii – Johannesburg.

Rano wizyta w rezerwacie Wodospadów Wiktorii od strony Zimbabwe . Spacerujemy ścieżką, która wiedzie do kolejnych punktów widokowych. Szlak prowadzi od „Diabelskiej Katarakty” do najdalej wysuniętego tarasu widokowego zwanego „Niebezpiecznym Punktem”.  Zambezi wypływa tu ze szczeliny wodospadu poprzez kolejne 7 przełomów w bazaltowym plateau. Ze wzgleedu na fakt unosząej się stale nad wodospadem chmury, woda stworzyła w przeciwieństwie do suchej sawanny wilgotną, wiecznie zieloną oazę, las deszczowy z drzewami hebanowymi, figowcami, dzikimi oliwkami i palmami daktylowymi, licznymi lianami, pnączami i efektownymi paprociami. Na koniec zatrzymujemy się przy moście łączącym brzegi Zimbabwe i Zambii, gdzie przybywają śmiałkowie z całego świata, by wykonywać skoki na bungee (111 metrów w dół).
Następnie, po wizycie w Wodospadach, transfer na lotnisko, gdzie kończy się nasza podróż do Afryki Południowej śladami Rhodesa. Przelot do Johannesburga. Wieczorem wylot do Polski.

Dzień 12
Przylot do Warszawy.


Śladami Rhodesa – podróż do Afryki Południowej i Zimbabwe
Cena za osobę w pokoju dwuosobowym:
od 13699 zł

Rezerwuj

 Cena zawiera:
 • przelot na trasie Warszawa – Kapsztad – Johannesburg – Warszawa
 • opłaty lotniskowe
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • 9 noclegów w pokojach 2 os. w hotelach 3-4*
 • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje,
 • transfery lotnisko-hotel-lotnisko,
 • przejazdy klimatyzowanym autokarem lub przy mniejszych grupach mini busem,
 • obsługę polskiego pilota
Cena nie zawiera:
 • obowiązkowa opłata za wstępy do zwiedzanych obiektów, obsługa lokalnych przewodników, serwis miejscowego agenta, zwyczajowe napiwki i inne opłaty lokalne w wysokości ok. US$ 540 (opłata przyjmowana tylko w dolarach) na osobę jako pakiet płatny lokalnemu kontrahentowi (pilotowi) na miejscu wycieczki; W Zimbabwe akceptowane są dolary wydane po 2009 roku.
 • dopłaty do przelotu na trasie Kapsztad – Johannesburg, ok. 125 EUR. Płatne przy rezerwacji wg kursu dnia
 • dopłaty do przelotu na trasie Johannesburg – Wodospady Wiktorii – Johannesburg, ok. 245 EUR . Płatne przy rezerwacji wg kursu dnia
 • zajęć fakultatywnych w Victoria Falls,
 • napoi chłodzących i alkoholowych, (za wyjątkiem wymienionych w progamie)
 • lunchów,
 • napiwków prywatnych i w restauracjach
 • kosztów testów PCR
 • opłat wizowych (mogą ulec  zmianie): Zimbabwe 30 USD – wiza jednokrotna, 45 USD dwukrotna,
Daty Wyjazdów – Śladami Rhodesa – podróż do Afryki Południowej:

19.10 – 30.10.2024

© Wszelkie treści, zwłaszcza programy wycieczek, znaki handlowe, slogany, elementy wizualne i zdjęcia prezentowane należą do Safpol Safaris z siedzibą w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki. Wszystkie materiały prezentowane w oferowanym programie są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane, przekazywane, wyświetlane, opublikowane lub wyemitowane bez uprzedniej pisemnej zgody Safpol Safaris. Zawartość programu jest archiwizowana, wszelkie naruszenia prawa autorskiego i prawa nieuczciwej konkurencji są surowo zabronione i prowadzić będą do podjęcia przez Safpol Safaris stosownych działań prawnych.

Podróż do Afryki Południowej S.ladami Rhodesa

Więcej propozycji wycieczek do RPA znajdziesz tutaj.


Zapytaj o ofertę

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy.

Napisz do nas!  Social media

  Kontakt

  mail: safpol@safpol.co.za

  cell: +27 83 448 5351

  Tel. +27 11 706 31 84

  Fax. +27 11 463 80 38