Wyprawy życia do Afryki,

fascynujące wycieczki,

safari i magia tropikalnych wysp

Organizujemy grupowe safari w Południowej Afryce z ustalonymi wcześniej trasami i datami (ceny gwarantowane) oraz wyprawy w prywatnym gronie (ceny orientacyjne): safari w Afryce, podróż ekskluzywnym pociągiem, wczasy pobytowe na wyspach lub wczasy golfowe są możliwe także bez opieki przewodnika (self-drive). Proponujemy również wyprawy do Afryki o charakterze incentive.

Jeśli marzy się Państwu wycieczka do Afryki, to zachęcamy do kontaktu z naszym biurem.

ZŁOTO AFRYKI (16)

D1 Wylot z Warszawy

D 2 JOHANNESBURG – SOWETO (140 km)
Przylot do Johannesburga , powitanie na lotnisku przez przedstawicieli firmy Safpol Safaris. Z lotniska przejeżdżamy przez Johannesburg gdzie oglądamy historyczne centrum z najstarszymi budynkami miasta pamiętającymi początki gorączki złota sprzed 125 lat poczym zatrzymujemy sie w skansenie Gold Reef City mieszczącym sie na południu miasta. Na terenie kompleksu można zjechać do najwydajniejszej na świecie kopalni złota, zobaczyć proces wytapiania złota, obejrzeć prace górników, zwiedzić mennice z historyczna prasą Paula Krugera i odtworzone z niezwykłą dokładnością budynki starego Johannesburga. Dodatkowa atrakcja jest przejażdżka kolejką wokół miasteczka, pokazy tańców górników, restauracje, muzea i antykwariaty. Po lunchu kontynuujemy trasę na południe od centrum wjeżdżając do Soweto. Po minięciu jednego z największych szpitali na południowej półkuli, Baragwanah i wielu nowych dzielnic mieszkaniowych odwiedzamy unikalna ulice w Orlando West gdzie obok siebie znajdują sie domy aż dwóch laureatów nagrody Nobla, Nelsona Mandeli i biskupa Desmonda Tutu. Z Soweto kierujemy sie do północnej części aglomeracji johannesburskiej, Sandton. Po krótkim zwiedzaniu tej najmłodszej i najnowocześniejszej części miasta zatrzymujemy się w ekskluzywnym centrum handlowym gdzie na placu Mandeli będziemy jedli obiad. Nocleg w Johannesburgu.

D 3 JOHANNESBURG – PRETORIA – LESEDI (180 km)
Po śniadaniu przejazd do Pretorii, stolicy RPA – zwiedzanie historycznego centrum miasta (Dom i Muzeum Krugera, Budynki Opery i Teatru, Church Square, Pałac Sprawiedliwości, Ratusz oraz Budynki Unii położone na wzgórzu i otoczone przepięknymi ogrodami. Niedaleko od centrum Pretorii znajduje się czynna do dzisiaj kopalnia diamentów Cullinan, w której znaleziono w 1904 roku największy jak dotychczas diament świata o tej samej nazwie. Zwiedzamy kopalnię po czym kupujemy model słynnego diamentu w sklepie z pamiątkami. Po lunchu przejeżdżamy przez centrum miasta na zachód do tradycyjnej wioski Zulusów, Basotho, Xhosa i Pedi – Lesedi. Zwiedzanie oraz poznanie rytuałów, tradycji i kultury tych plemion. Oglądanie tańców Zulusów, po których serwowana jest kolacja składająca sie z tradycyjnych dań afrykańskich oraz dziczyzny. Po pokazie możliwość zakupu pamiątek i wyrobów rękodzieła ludowego. Nocleg w Johannesburgu.

D 4 JOHANESBURG – LION PARK – SUN CITY (430 km)
Po śniadaniu wyruszamy na przedmieścia Johannesburga do małego prywatnego rezerwatu z lwami. Oglądamy tu z niewielkiego dystansu kilka rodzin lwów, bardzo często z młodymi w rożnym wieku. Po krótkim safari zdjęcia z gepardami  i karmienie oswojonych żyraf. Jeszcze przed południem przejazd przez malownicza zaporę Hartbeespoort w kierunku Sun City – miejsca rozrywki i hazardu, wybudowanego wśród wzgórz Parku Narodowego Pilanesberg, znanego jako “Afrykańskie Las Vegas”. Zwiedzanie kompleksu, spacer po Lost City, oglądanie oryginalnej architektury otoczonej bajecznymi ogrodami z tropikalna roślinnością i romantycznymi wodospadami. Tu już dwukrotnie odbywały się wybory Miss Świata. Sun City szczyci się również dwoma profesjonalnymi polami golfowymi, na których odbywa się rok rocznie w grudniu turniej golfowy z udziałem najlepszych golfistów świata. Później czas wolny na spróbowanie szczęścia w kasynie lub też wyprawa do “Doliny Fal” – wodnego parku rozrywki z wieloma zjeżdżalniami i falą sięgająca 2 metrów. Na terenie Sun City znajduje się również farma krokodyli – Crocodile Sanctuary. Można tu zobaczyć kilkutygodniowe oraz kilkudziesięcioletnie okazy krokodyli nilowych. Powrót do Johannesburga, nocleg w Johannesburgu

D 5 PANORAMIC ROUTE – KRUGER PARK (420 km)
Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Parku Krugera do malowniczych Gór Smoczych trasą widokową o nazwie – Panoramic Route. Pierwszy przystanek to pionierskie miasteczko Pilgrim’s Rest, gdzie odkryte były pierwsze złoża złota w RPA. Miasteczko jest żywym skansenem z epoki pionierów i poszukiwaczy złota z wielu autentycznymi domami, restauracjami i hotelami oraz kilku nowymi budynkami odtworzonymi według zachowanych rysunków i zdjęć . Kolejny przystanek to Okno Boga, które zawdzięcza swoją nazwę wspaniałym widokom na rozciągającą się poniżej (ok.700m) równinę tzw. Lowveld przechodzącą przez Park Krugera aż do Mozambiku. Zatrzymujemy się również przy największych wodospadach w tym rejonie; Lisbona i Berlin. Przejeżdżamy wzdłuż kanionu rzeki Blyde (trzeci najgłębszy na świecie), oglądamy Bourke’s Luck Potholes (spektakularne, wyrzeźbione w skale przez wodę cylindryczne formacje koryta rzeki Blyde) oraz 3 przedziwne, okrągłe góry – Three Rondavels. Późnym popołudniem dojeżdżamy do miasteczka Hazyview gdzie po obiadokolacji zostajemy na nocleg. Nocleg w lodgu w Hazyview.

D 6 PARK KRUGERA (200 km)
Całodzienne safari fotograficzne w poszukiwaniu słynnej “Wielkiej Piątki” czyli lwa, słonia, lamparta, bawoła i nosorożca. Park Krugera jest największym w Afryce naturalnym rezerwatem zwierząt, którego powierzchnia przekracza 2 mln hektarów. Żyje tu prawie 150 gatunków ssaków i ponad 500 gatunków ptaków. Park Krugera został założony w 1898 roku i otwarty dla zwiedzających od roku 1927. Jest największym rezerwatem narodowym kraju i obfituje w największe na świecie bogactwo gatunków dzikich zwierząt i roślin. Park rozciąga się na przestrzeni 352 km, od rzeki Limpopo (na północy) do Krokodylej Rzeki (na południu). Jego szerokość wynosi średnio 60 do 90 km. Obszar parku obejmuje ok. 20 tysięcy km kw. i jest podzielony na 16 wyodrębnionych obszarów, zgodnie z typem występującej na nich roślinności. W ostatnich latach został znacznie powiększony o tereny po stronie Mozambiku. W południe przerwa na lekki lunch (nie wliczony w cenę) i odpoczynek w obozie nad rzeka. Nocleg i kolacja w lodge w Hazyview.

D 7 SWAZILAND – ST. LUCIA (560 km)
Po śniadaniu przejazd przez ostatnie na świecie absolutystyczne Królestwo Swazilandu. W kraju tym na niewielkiej powierzchni występują na północnym zachodzie tereny górzyste ( highveld ), w części środkowej wyżynne ( Middleveld ), a na południowym wschodzie równiny ( Lowveld ). Liczne rzeki i strumienie tworzą gęsta sieć wodną co sprawia, ze Swaziland jest jedną z najlepiej nawodnionych części na południu Afryki. Dlatego tez podróżując przez ten kraj zaobserwujemy ogromne bogactwo naturalnej flory, a także wielkie plantacje trzciny cukrowej. Późnym popołudniem wracamy do Południowej Afryki i mijając zalew zapory Jozini dojeżdżamy do miejscowości wypoczynkowej St. Lucia. Nocleg i kolacja w St. Lucia.

D 8 ST.LUCIA – HLUHLUWE ( 240 km)
Wczesnie rano wyruszamy na safari w rezerwacie Hluhluwe. Rezerwat uważany jest za największe skupisko nosorożców na świecie. Połączone rezerwaty Hluhluwe i Umfolozi są w odróżnieniu od Parku Krugera niezwykle zielonym i górzystym terenem położonym pomiędzy rzekami dającymi nazwę rezerwatom. Po południu wracamy do miejscowości St Lucia położonej w centrum rozlewisk zaliczanych przez UNESCO do światowego dziedzictwa przyrody. Rejs statkiem o zachodzie słońca po wodach St. Lucii zamieszkałych przez niemal tysiąc hipopotamów, około 2000 krokodyli i kilkaset gatunków ptaków. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w Lodge w St Lucia.

D 9 ST. LUCIA – DURBAN (245 km)
Po śniadaniu przejazd do Durbanu – spacer słynną „złotą milą” – promenadą wzdłuż brzegu oceanu Indyjskiego. Wizyta w centrum miasta z historycznymi budynkami ratusza, poczty, sadu i teatru, rzut oka na port jachtowy będący częścią największego południowoafrykańskiego portu przeładunkowego. Zdjęcia przed zegarem Vasco Da Gammy, ufundowanym przez rząd Portugalii, upamiętniającym 400 lecie lądowania pierwszego europejczyka w tej części świata. Następnie lunch i zwiedzanie w parku wodnym U’SHAKA. nowo otwartego – Akwarium – Delfinarium – jednego z 5 największych pod względem wielkości i zasobności tego typu obiektów na świecie. Jego ogromne wypełnione krystaliczną wodą akwaria ukazują podwodny świat Oceanu – wielkie rekiny ludojady, majestatyczne płaszczki, ogromne żółwie morskie i niepoliczalne ilości tropikalnych ryb. Cały ten barwny podwodny świat stworzony wokół autentycznego wraku statku przyciąga i olśniewa każdego gościa. Transfer na lotnisko i przelot do Cape Town. Kolacja i nocleg w lodgu w Cape Town.

D 10 WYSPA FOK – PRZYLĄDEK DOBREJ NADZIEI – PLAŻA PINGWINÓW (200 km)
Kapsztad jest stolicą Prowincji Przylądkowej Zachodniej i znajduje się w światowej czołówce najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc Południowej Afryki. Zaliczany jest do najpiękniejszych miast świata. Zaczynamy dzień od wycieczki wzdłuż najpiękniejszych plaż atlantyckich, Clifton Beach i Camps Bay do Hout Bay skąd płyniemy statkiem na wyspę fok, Duiker Island. Dalszy ciąg naszej trasy prowadzi wzdłuż wybrzeża Atlantyku przez jedną z najpiękniejszych tras widokowych – Chapman’s Peak (10 kilometrowy odcinek trasy wykuty w stromych zboczach góry). Podczas jazdy podziwiać można Zatoki Sentinel, Chapman oraz Hout. Około południa dojeżdżamy do Rezerwatu Przylądka Dobrej Nadziei gdzie będziemy podziwiać specyficzną nadmorską florę (fynbos). Przylądek jest jednym z ciekawszych odcinków wybrzeża, gdzie spotykają sie dwa prądy morskie; ciepłego Oceanu Indyjskiego i zimnego prądu Benguella, co sprawia, że przy pełnym słońcu można zauważyć różny odcień każdego z oceanów. Przylądek nazywany przez swoich odkrywców, Portugalczyków, Przylądkiem Sztormów, udowodnił w ciągu ostatnich 4 wieków słuszność tej nazwy gdyż zatonęło tu ponad 370 statków. Jednym z nich był słynny Latający Holender po którym została do dzisiaj opowiadana legenda. Droga powrotna przebiega wzdłuż wschodniego wybrzeża Przylądka wokół zatoki Fałszywej. Często, w okresie wiosennym (sierpień do grudnia) można tu spotkać baraszkujące wieloryby. Tuż przed wiktoriańskim miasteczkiem, Simonstown, odwiedzamy plażę Boulders zamieszkałą przez kilka tysięcy afrykańskich pingwinów. Kolacja i nocleg w lodgu w Cape Town.

D 11 CAPE TOWN – STELLENBOSCH (200 km)
Po śniadaniu wyjazd do drugiego najstarszego po Cape Town miasteczka RPA, Stellenbosch, znanego z europejskiej architektury, dębowych alei oraz uniwersytetu. Stellenbosch jest również centrum zagłębia winnego Afryki. Wokół miasta rozciągają sie malownicze doliny pokryte farmami winnymi z miasteczkami, Paarl i Franschhoek. Wizyta na farmie winnej połączona z degustacją produkowanych tam win (nie wliczona w cenę). Po południu powrót do miasta i zwiedzanie centrum Cape Town z zamkiem, budynkami parlamentu, starymi ogrodami Kampani Indyjskiej oraz bajecznie kolorowa dzielnicą malajską. Panorama miasta ze Wzgórza Sygnałowego poczym wieczór i kolacja w portowym Waterfront. Nocleg w lodge w Cape Town.

D 12 KAPSZTAD – OUDTSHOORN (490km)
Śniadanie. Wyjazd kolejka linową na Górę Stołową (zależnie od bezwietrznej pogody) i podziwianie panoramy miasta oraz zatoki portowej ze słynną wyspą – wiezieniem Robben Island, wybrzeżem Atlantyku oraz Przylądkiem Dobrej Nadziei, a następnie wyjazd z Cape Town do Oudtshoorn szlakiem najstarszych miast osadniczych takich jak Swellendam. Kolacja i nolceg w lodge w Oudtshoorn.

D 13 OUDTSHOORN – Cango Caves – KNYSNA (140km)
Po śniadaniu odwiedzamy jedno z najciekawszych miejsc w okolicy, jaskinie Cango pełne wspaniałych stalaktytów i stalagmitów. Zaraz potem, jako, że Oudtshoorn jest światową stolicą hodowli strusi odwiedzamy jedna z farm, na której możemy bliżej przyjrzeć sie tym niezwykłym ptakom. Po lunchu powrót malowniczą trasą przez pasmo gór Montaque (Outeniqua Pass) do Oceanu Indyjskiego i przejazd Ogrodową Drogą do kolejnej stolicy, tym razem produkcji ostryg, Knysny. Krótkie zwiedzanie tego popularnego resortu wypoczynkowego położonego przy dużej zatoce morskiej, Knysna Lagoon, z półsłodką wodą pozwalającą na przemysłową produkcję ostryg. Degustacja ostryg (nie wliczona w cenę). Kolacja i nocleg w Knysna

D 14 KNYSNA – Port Elizabeth (260 km)
Wcześnie rano przejazd do kurortu wypoczynkowego Plattenberg Bay, potem wizyta w rezerwatach Nature’s Valley i Tsitsikamma znanym z wielu unikalnych roślin, gatunków ptaków, a przede wszystkim dziesiątek kilometrów rezerwatu morskiego . Krótki postój przy moście Blouwkrans będącym również najwyższym na świecie skokiem bungi (ok. 200 metrów). Kilka punktów widokowych wzdłuż Oceanu (Storms River) i wieczorem przyjazd do Port Elizabeth.

D 15 Port Elizabeth, Rezerwat Słoni – Addo
Po śniadaniu wyjazd na safari w rezerwacie Addo. National Park został stworzony w 1931 roku z jedenastoma słoniami, które zachowały się na tym terenie. Dzisiaj odwiedzający rezerwat mogą spotkać stadka z ponad 450 osobnikami należącymi do populacji tych olbrzymów. Po południu powrót do Port Elizabeth i przelot do Johannesburga, przesiadka na lotnisku w JNB i powrót do Polski

D 16 Warszawa
Przylot do Polski

 

CENA DOSTĘPNA NA ZAPYTANIE


Copyright © 2017 Safpol Safaris tel +48 22 247 22 17, +27 (11) 706 3184, 11 Blackpool Rd, Bryanston, Johannesburg 2191, Afryka Poludniowa, e-mail: safpol@safpol.co.za