Safari życia – wyprawy do Afryki

Safari życia – wyprawy do Afryki

Wyprawy do Afryki: Wycieczka do Zimbabwe, Botswany i RPA

Dzień 1. Warszawa – Johannesburg.

Wylot z Warszawy przez jeden z europejskich portów lotniczych do Johannesburga.

Dzień 2. Johannesburg – Soweto (ok. 140 km).

Przylot do Johannesburga, powitanie na lotnisku. Początek naszej wyprawy do Afryki to przejazd przez Johannesburg, gdzie oglądamy historyczne centrum z najstarszymi budynkami miasta, pamiętającymi początki gorączki złota sprzed 125 lat. Z centrum miasta kontynuujemy trasę na południe, wjeżdżając do Soweto. Następnie, po minięciu jednego z największych szpitali na południowej półkuli, Baragwanah, i wielu nowych dzielnic mieszkaniowych, odwiedzamy unikalną ulice Vilakazi w Orlando West, gdzie obok siebie znajdują się domy aż dwóch laureatów nagrody Nobla, Nelsona Mandeli i biskupa Desmonda Tutu.

Następnie, z Soweto przejeżdżamy do Lion Park – małego prywatnego rezerwatu lwów. Z pojazdów 4×4 oglądamy tu z niewielkiego dystansu kilka lwich rodzin, bardzo często z młodymi w różnym wieku. Jako dodatkowa atrakcja: zabawa i zdjęcia z małymi lwami oraz karmienie żyrafy. Po spotkaniu z lwami kierujemy się do północnej części aglomeracji johannesburskiej, Sandton. Zatrzymujemy się w najnowocześniejszej części miasta, w ekskluzywnym centrum handlowym, gdzie na placu Mandeli robimy zdjęcia pod pomnikiem Madiby. Na zakończenie dnia kolacja w restauracji Carnivore, gdzie poznamy prawdziwy smak dzikiej Afryki. Na ogromnym palenisku, na mieczach masajskich, piecze się afrykańską dziczyznę. Między innymi do wyboru mięso antylop gnu, kudu, impali, strusia, krokodyla, w zależności od sezonu mięso żyrafy i zebry. Nocleg w hotelu w Johannesburgu.

Dzień 3. Johannesburg – Pretoria – Musina (ok. 550 km).

Po śniadaniu przejazd przez Pretorię, gdzie zwiedzamy historyczne centrum miasta: Dom Krugera, budynki Opery i Teatru, Church Square, Pałac Sprawiedliwości, Ratusz, Melrose House oraz Budynki Unii położone na wzgórzu i otoczone przepięknymi ogrodami. Następnie jedziemy w kierunku Zimbabwe. Trasa ta historycznie nazywa się „wielką północną drogą”, jako że od początku europejskiego osadnictwa w tym rejonie Afryki łączyła wszystkie kraje kontrolowane przez imperium brytyjskie. Zaczyna się w Durbanie i przebiega przez Johannesburg, Pretorię, Harare (dawne Salisbury), Lusakę, aż do Dar es Salaam. Po drodze mijamy miasteczka powstałe przy kopalniach metali kolorowych, węgla, kamieniołomach, a także będących głównym zaopatrzeniem dla okolicznych farm.

Kilkadziesiąt kilometrów po minięciu stolicy prowincji Limpopo, Polokwane (dawniej Pietersburg) zatrzymujemy się przy pomniku równoleżnika Koziorożca. Mijając malownicze wzgórza Vendy, dojeżdżamy do Louis Trichard i pokonujemy łańcuch gór Soutpansberg. Tuż za górami spotykamy pierwsze baobaby i zatrzymujemy się na krótką sesję zdjęciową przy najsłynniejszym, leżącym baobabie. Następnie dojeżdżamy do Musiny, gdzie zatrzymujemy się na nocleg. Na zakończenie dnia obiadokolacja i nocleg w lodgu w Musinie.

Dzień 4. Beitbridge – Great Zimbabwe (ok. 290 km).

Rano przekraczamy granicę z Zimbabwe na rzece Limpopo. Naszym pierwszym miejscem zatrzymania jest Masvingo, dawniej Fort Victoria, jedno z pierwszych miast założonych niegdyś przez Cecyla Rhodesa na terenie obecnego Zimbabwe. Następnie, niedaleko od rhodesowskiego fortu, oglądamy ruiny Wielkiego Zimbabwe, które dały nazwę niepodległemu krajowi w 1980 roku. Jest to najstarsza zachowana budowla na terenach obecnego państwa, świadcząca zarówno o bardzo silnie rozwiniętej strukturze państwowej już w XIII i XV wieku, jak również o zaawansowanej technologii budowlanej, której dowody będziemy oglądać na słynnym wzgórzu. Na koniec dnia obiadokolacja i nocleg w hotelu w okolicy Great Zimbabwe.

Dzień 5. Bulawayo – Matobo – Grób Rhodesa (ok. 350 km).

Po wczesnym śniadaniu przejazd przez malownicze tereny buszu środkowego Zimbabwe do dawnej stolicy plemienia Matabele, Bulawayo. Następnie po lunchu (niewliczony w cenę) zwiedzamy centrum miasta, podziwiając świetnie zachowane przykłady architektury wiktoriańskiej w centrum, przy projektowaniu którego osobiście brał udział Rhodes. W jednym z bardziej ciekawych muzeów kolei na świecie oglądamy wspaniałą kolekcję lokomotyw parowych oraz prywatną salonkę założyciela miasta, Rhodesa. Następnie po południu jedziemy do rezerwatu Matobo, gdzie można spotkać kilka gatunków antylop – gnu, sasebi, impalę, kudu a także nosorożce. Ciekawostką są tu zupełnie niezarośnięte wzgórza granitowe wyglądające jak „łyse głowy”, czyli w języku Matabele: Matobo. Jedno z nich upodobał sobie Cecyl John Rhodes i często samotnie spędzał na nim czas zachwycony niepowtarzalnymi widokami z jego szczytu. Przemianował je z zuluskiego „wzgórza duchów” na „Widok Świata” i tu właśnie kazał się pochować. Po zachodzie słońca wracamy do Bulawayo. Na zakończenie dnia kolacja i nocleg w hotelu w Bulawayo.

Dzień 6. Bulawayo – Rezerwat Hwange (ok. 333 km).

Wcześnie rano wyruszamy z Bulawayo na północ przez Matabeleland w kierunku największego rezerwatu Zimbabwe, Hwange. Bardzo malowniczy odcinek trasy przebiegający przez ozdobiony wzgórzami teren największej koncentracji baobabów w południowej części Afryki. Następnie lunch (niewliczony w cenę) w Hwange Lodge, krótki odpoczynek i po południu safari w samochodach terenowych w rezerwacie Hwange. Ten największy w Zimbabwe rezerwat słynął kiedyś z olbrzymich ilości zwierzyny, a szczególnie dużej populacji słoni. Na zakończenie dnia, po niezapomnianym zachodzie słońca w buszu, wracamy do lodgu na kolację. Nocleg w Hwange.

Dzień 7. Hwange – Wodospady Wiktorii (ok. 191 km).

Po śniadaniu opuszczamy rezerwat, przecinając słynną linię kolejową Cecyla Rhodesa z Cape Town do Kairu (wybudowaną tylko do Pasa Miedziowego w Zambii). Będzie nam ona towarzyszyć resztę trasy do Wodospadów, jednocześnie wschodnią granicę rezerwatu Hwange. Po drodze mijamy kopalnie węgla i elektrownie oraz odkrywkową kopalnię węgla. Do Wodospadów Wiktorii docieramy w okolicy lunchu i udajemy się do hotelu. Następnie, wczesnym popołudniem. wizyta w rezerwacie legendarnych Wodospadów i spacer do słynnego mostu kolejowego łączącego Zimbabwe z Zambią. Powrót do hotelu i po krótkim odpoczynku wyjazd na tradycyjną afrykańską kolację w restauracji. Pokazy regionalnych tańców, nauka gry na afrykańskich bębnach. Na koniec dnia nocleg w hotelu w Wodospadach Wiktorii.

Dzień 8. Wodospady Wiktorii.

Dzień zajęć fakultatywnych wg wyboru klientów (niewliczone w cenę): spływ pontonowy po Zambezi, safari na słoniach, spacer z lwami, przelot helikopterem nad wodospadami, bungee jumping; wiele innych wg załączonej listy.  Na koniec dnia obiadokolacja i nocleg w hotelu w Wodospadach Wiktorii.

Dzień 9. Wodospady Wiktorii – Rezerwat Chobe (Bostwana) (ok. 120 km).

Po wczesnym śniadaniu opuszczamy miasteczko, udając się przez rezerwat Matetsi do granicy z Botswaną. Po przekroczeniu granicy mijamy w Kazungula niedawno otwarty most między Botswaną i Zambią w miejscu, gdzie schodzą się granice aż czterech krajów. Chwilę później dojeżdżamy do lodgu, gdzie zaczynamy jedno z najciekawszych safari łodzią, obserwując z rzeki Chobe stada słoni i antylop, żyrafy, zebry i guźce przychodzące do wodopoju. Podpływamy blisko do całych rodzin hipopotamów i pojedynczych krokodyli wylegujących się na krawędzi wody. Wspaniała okazja do wykonania unikalnych zdjęć. Następnie, po lunchu (niewliczonym w cenę) przesiadamy się do samochodów terenowych i jedziemy na popołudniowe safari, żeby tym razem obserwować zwierzęta z lądu. Na koniec dnia obiadokolacja i nocleg w lodge w Kasane.

Dzień 10. Kasane – Maun (ok. 577 km).

Przed południem transfer na lotnisko i przelot nad rozlewiskami rzeki Okavango do stolicy rejonu Maun. Lunch (niewliczony w cenę) i przejazd samochodami terenowymi do lodgu w okolicy rezerwatu Moremi. Popołudniowe safari przy rzece Khwai. Na zakończenie dnia obiadokolacja i nocleg w lodge w okolicy Moremi.

Dzień 11. Rezerwat Moremi – całodzienne safari (ok. 150 km).

Wcześnie rano wyruszamy do rezerwatu Moremi na całodniowe safari. Ten legendarny rezerwat znany jest z dużej koncentracji zwierząt migrujących w czasie zimowych susz do Moremi nie tylko z terenów Botswany, lecz także z Zimbabwe. Następnie, około południa, przesiadamy się na łodzie motorowe i zapuszczamy się w głąb rozlewisk Okavango w poszukiwaniu wysp zamieszkałych przez setki ibisów, bocianów, kormoranów, pelikanów i marabutów. Po drodze spotykamy rodziny hipopotamów, słonie kąpiące się w płytkich wodach rozlewisk, stada antylop i wiele ptaków wodnych. Po południu wracamy do lodgu, przejeżdżając przy zachodzie słońca przez północną część Moremi do miasteczka Maun. Na koniec dnia obiadokolacja i nocleg w lodgu w Maun.

Dzień 12. Maun – lotnisko – przelot do Johannesburga – wylot do Polski.

Przed południem przejazd na lotnisko, zakończenie naszej wyprawy do Afryki. Następnie przelot do Johannesburga. Przesiadka na lotnisku i wylot do Polski.

Dzień 13. Przylot do Polski.


Safari Życia – wyprawy do Afryki.
Cena za osobę:

od 16 899 zł 


Rezerwuj

Cena zawiera:

  • przelot na trasie Polska – Johannesburg – Polska
  • zakwaterowanie – 10 nocy w hotelach i lodgach 3-4* w pokojach dwuosobowych
  • śniadania i obiadokolacje w lokalnych restauracjach lub lodgach
  • transport w klimatyzowanym mikrobusie bądź autobusie na całej trasie,
  • usługi polskojęzycznego pilota
  • transfery
  • ubezpiecznie KL i NNW

Dodatkowo płatne:

  • obowiązkowa opłata za wstępy do zwiedzanych obiektów, obsługa lokalnych przewodników, serwis miejscowego agenta i inne opłaty lokalne w wysokości ok. US$ 520 (opłata przyjmowana jest tylko w dolarach) na osobę jako pakiet płatny lokalnemu kontrahentowi (pilotowi) na miejscu wycieczki;
  • dopłata do przelotów wewnętrznych na trasach: Kasane – Maun ok. US$ 100, oraz Maun – Johannesburg ok. U$ 220. 
  • zajęć fakultatywnych w Wodospadach Wiktorii
  • napiwków,
  • wizy do Zimbabwe płatnej na granicy – US$ 30


    Safari Życia – wyprawy do Afryki – daty wyjazdów:

     

Wyprawy do Afryki: Wycieczka do Zimbabwe, Botswany i RPA


Zapytaj o ofertę

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy.

Napisz do nas!



    Social media

    Kontakt

    mail: safpol@safpol.co.za

    cell: +27 83 448 5351

    Tel. +27 11 706 31 84

    Fax. +27 11 463 80 38