Wysoka woda w Wodospadach Wiktorii – Zimbabwe

Wysoka woda w Wodospadach Wiktorii – Zimbabwe

Wodospady Wiktorii na rzece Zambezi oferują spektakularny widok budzącego podziw piękna i wielkości, tworząc granicę między Zambią a Zimbabwe. Plemię Kololo, żyjące na tym obszarze, nazwało je w 1800 roku jako „Mosi-oa-Tunya” – „Dym, który grzmi”. Pierwszym Europejczykiem, który zobaczył wodospady był brytyjski podróżnik dr David Livingstone, który dotarł tu 16 listopada 1855 roku ze swoją pierwszą ekspedycją w głąb Afryki. W swoich notatkach zapisał, że „widok wodospadów jest tak wspaniały, że nawet anioły zatrzymują się w locie, by je podziwiać”.

Mówiąc bardziej współcześnie, Wodospady Wiktorii znane są jako największa kurtyna spadającej wody na świecie. Wysokość między 95 do 100 metrów i ponad 1700 metrów szerokości.

Chmury pary wodnej można zobaczyć z odległości wielu kilometrów, ponieważ w szczycie pory deszczowej ponad pięćset milionów metrów sześciennych wody na minutę spada w dół przepaści, wzbudzając kłęby pary wodnej. Unosząca się niemal cały rok para wodna tworzy wzdłuż wodospadu pas lasu deszczowego z niezwykle bogatą tropikalną roślinnością.Wodospady  uznane zostały za jeden z cudów świata, a UNESCO zakwalifikowało je jako Miejsce Światowego Dziedzictwa.

Często mówi się „nie zna Afryki, kto nie widział Wodospadów Wiktorii


Zapytaj o ofertę

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy.

Napisz do nas!  Social media

  Kontakt

  mail: safpol@safpol.co.za

  cell: +27 83 448 5351

  Tel. +27 11 706 31 84

  Fax. +27 11 463 80 38