Nieznany Mozambik – wycieczka do Mozambiku

Nieznany Mozambik – wycieczka do Mozambiku

Wycieczka do Mozambiku


Dzień 1                      
Wylot z Polski

Dzień 2                      
Nampula

Przylot do miejscowości Nampula. Jest to największe miasto na północy Mozambiku. Znajduje się na skrzyżowaniu szlaku południe-północ i wschód-zachód, który łączy linię kolejową z Malawi oraz złoża węgla w prowincji Tete z portem Nacala nad Oceanem Indyjskim.  Jest to również ważny ośrodek produkcji bawełny, orzeszków nerkowca i tytoniu. Odkryto tu również w okolicach wiele rzadkich minerałów, co spowodowało szybki rozwój miasta. Nasza wycieczka do Mozambiku rozpoczyna się krótkim zwiedzaniem centrum miasta. Następnie odpoczynek w hotelu. Na koniec dnia nocleg w hotelu w Nampula.

Dzień 3                      
Nampula – wyspa Mozambik                (180 km)

Wcześnie rano śniadanie i wyjazd w kierunku Oceanu Indyjskiego i historycznej wyspy Mozambik, która dała nazwę całemu krajowi. Po drodze mijamy wiele małych miasteczek i wiosek z charakterystycznymi domkami  z trzciny i gliny, tak rzadko już spotykanymi w innych, bardziej rozwiniętych rejonach Afryki.  Zatrzymujemy się w kilku ciekawszych wioskach. Następnie, około południa, dojeżdżamy do brzegu Oceanu Indyjskiego i ponad 3 kilometrowym mostem przejeżdżamy na wyspę Mozambik. Lunch (nie wliczony w cenę) i popołudniowe zwiedzanie wyspy – miasta oraz w zależności od pogody kąpiel w oceanie.
Na koniec dnia nocleg w hotelu na wyspie.


Dzień 4                      
Mozambik – powrót do Nampula                          (180 km)

Zwiedzanie wyspy z jej kilkusetletnimi zabytkami. Niemal cała wyspa, która była kiedyś ostatnim portem afrykańskim na trasie z Europy do Indii, jest całkowicie zabudowana wspaniałymi budynkami pochodzącymi z różnych epok, długiej historii tej niegdyś bardzo ważnej wyspy. Na terenie fortecy świętego Sebastiana znajduje się najstarsza istniejąca budowla europejska na południowej półkuli, kościół Nossa Senhora Baluarte. Poza murami twierdzy podziwiamy wspaniały pałac zarządcy wyspy, muzeum sztuki sakralnej, budynki dawnych magazynów portowych oraz całe uliczki dwu- trzypiętrowych domów, często będących kopiami domów z Lizbony.  W centrum swoistego „stone town” (miasto kamieni) prawdziwe zdziwienie budzi niezwykle dekoracyjny budynek dawnego szpitala. Południowa część wyspy zamieszkała jest przez ludność miejscową, głównie muzułmańską, gdzie pomiędzy skromnymi domkami z kamienia koralowego zauważymy kilka meczetów.


Następnie po lunchu (na własny koszt) opuszczamy tą magiczną wyspę i  wracamy wąziutkim mostem na stały ląd. Po dwóch godzinach jazdy zakwaterowanie w hotelu i wypoczynek. Na koniec dnia nocleg w hotelu w Nampula.

Dzień 5                      
Nampula – Beira

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do drugiego pod względem wielkości miasta i niegdyś najważniejszego portu Mozambiku – Beiry.  Był to przez długie stulecia główny port, przez który wywoziło się złoto, kość słoniową, niewolników i wiele produktów z Mozambiku, a nawet z Mashonaland czyli obecnego Zimbawbe. Niegdyś, za czasów Rodezji, Beira również stanowiła główne okno na świat dla wielu produktów tego kraju. Beira pozostanie chyba na długo w pamięci każdego, kto zawita teraz do tego niegdyś cudownego miasta, ze słynną art deco architekturą, wspaniałymi starymi portugalskimi willami z XIX wieku i  kiedyś najpiękniejszym i największym w Afryce Hotelem Grande – dzisiaj w kompletnej ruinie, zamieszkałym przez kilka tysięcy bezdomnych.

Zobaczymy porażający obraz cywilizacji zniszczonej rękami człowieka przez straszliwą biedę i zatrważającą chciwość i bezwzględność przywódców kraju przez niecałe 50 lat, żywcem wyjęte z dekoracji Hollywood i filmów o zagładzie ziemi. Zobaczymy jedyne ocalałe z tego okresu budynki: katedrę, latarnię morską, dworzec kolejowy. Na szczęście w związku z odkryciem dużych złóż gazu, węgla, aluminium i innych metali, jak również zmianą sceny politycznej, Mozambik oraz port w Beira zaczyna drugie życie i powolny rozwój. Powstają już nowe budynki, hotele i miasto znowu zaczyna się budzić do życia. Na zakończenie dnia nocleg w hotelu w Beira.


Dzień 6                      
Beira – Gorongosa                                                   (200 km)

Po śniadaniu opuszczamy wybrzeże oceanu i kierujemy się w głąb lądu do rezerwatu Gorongosa. Zakwaterowanie w lodgu na terenie rezerwatu i lunch (nie wliczony w cenę). Następnie  popołudniowe safari w otwartych samochodach terenowych. Rezerwat ma niespotykany dla Afryki krajobraz drzew gorączkowych (fever trees) i palm Ilala. Dużą część parku stanowią mokradła otaczające jezioro Urema z wieloma gatunkami ptaków, stadami hipopotamów i krokodyli. Rezerwat, do którego w latach 50 tych i 60 tych przyjeżdżało całe Hollywood ze względu na nadzwyczajne ilości zwierząt, był zdewastowany przez wojnę domową. Od 10 lat wraca do dawnej świetności dzięki pracy i olbrzymim pieniądzom zainwestowanym w park przez amerykańskiego milionera Grega Carra. Już dzisiaj stada kodów śniadych (kobus)  liczą ponad 35 tysięcy sztuk i spotyka się je wszędzie. Inne antylopy,  słonie, hipopotamy i bawoły wróciły już prawie do stanu pogłowia sprzed wojny domowej. Na zakończenie dnia nocleg w lodgu na terenie rezerwatu Gorongosa.

Dzień 7                      
Gorongosa  

Poranek oraz popołudnie spędzimy na fascynujących safari w samochodach terenowych, podziwiając florę i faunę niezwykłego rezerwatu Gorongosa. W ciągu dnia czas na odpoczynek wśród natury. Na zakończenie dnia nocleg w lodgu na terenie rezerwatu Gorongosa.

Dzień 8                      
Gorongosa – Inhassoro                                           (420 km)

Po wczesnym śniadaniu opuszczamy rezerwat i ruszamy na lotnisko w Beira. Następnie przelot do Vilankulo i  transfer do małej osady wypoczynkowej Inhassoro. Kąpiel w oceanie i wypoczynek na plaży. Na koniec dnia nocleg w lodgu w Inhassoro.

Dzień 9                      
Inhassoro – Bazaruto – plaża                           (30 km łodzią)

Po śniadaniu wypływamy łódką na pobliską wyspę Bazaruto.  Po drodze zatrzymujemy się przy rafie koralowej na snorklowanie. Dzień spędzamy na plaży w cieniu palm na zupełnie nie zamieszkałej wyspie otoczonej wspaniałymi rafami koralowymi, odwiedzanymi przez delfiny, manty, rekiny wielorybie, a nawet legendarne diugonie (dugong).  W czasie odpływu podglądamy na lagunach północnej części wyspy stada flamingów. Późnym popołudniem wracamy na ląd. Na koniec dnia nocleg w lodgu w Inhassoro.

Dzień 10        
Inhassoro – plaża – nurkowanie

Dzień poświęcony na wypoczynek na plaży i zajęcia fakultatywne: niezwykłe morskie safari czyli wycieczka łodzią w ocean w poszukiwaniu mant, żółwi, delfinów i w zależności od sezonu wielorybów, nurkowanie, wycieczki łodzią na pobliskie wysepki, łowienie ryb itp. Na zakończenie dnia nocleg w lodgu w Inhassoro.

Dzień 11                    
Inhassoro – Vilankulo – wylot do Polski              (70 km)

Po śniadaniu przejeżdżamy w kierunku południowym wzdłuż oceanu do centrum turystycznego tej części Mozambiku, Vilankulo, z wieloma hotelami, domami letniskowymi  i restauracjami. Następnie transfer na lotnisko, gdzie zakończy się nasza wycieczka do Mozambiku. Wieczorem wylot do Polski.

Dzień 12                    
Przylot do Polski

Nieznany Mozambik – wycieczka do Mozambiku
Cena za osobę:

od US$ 2,755

Cena zawiera:

 • 9 noclegów w pokojach 2 os. w hotelach i lodgach 3 – 4*
 • wyżywienie: śniadania
 • program turystyczny,
 • przejazdy klimatyzowanym samochodem lub minibusem wg programu
 • transfery lotnisko – hotel – lotnisko
 • opiekę polskojęzycznego pilota podczas trwania całej wycieczki,

Cena nie zawiera:

 • biletów wstępu do parków i zwiedzanych obiektów, lokalnych opłat, oraz napiwków dla kierowców i bagażowych na lotniskach i w hotelach  – płatne pilotowi jako pakiet US$ 300
 • przelotu na trasie Nampula – Beira – ok. US$ 150 (może ulec zmianie)
 • przelotu na trasie Beira – Vilankulo – ok. US$ 150 (może ulec zmianie)
 • przelotów z Polski
 • lunchów i obiadokolacji
 • napoi chłodzących i alkoholowych,
 • zajęć fakultatywnych w Inhassoro
 • napiwków prywatnych i w restauracjach
 • ubezpieczeń zdrowotnych i innych
 • ubezpieczeń od zniszczenia bagażu
 • opłat wizowych
Wycieczka do Mozambiku


Więcej propozycji wycieczek do Mozambiku znajdziesz tutaj.


Zapytaj o ofertę

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy.

Napisz do nas!  Social media

  Kontakt

  mail: safpol@safpol.co.za

  cell: +27 83 448 5351

  Tel. +27 11 706 31 84

  Fax. +27 11 463 80 38