Wyprawy życia do Afryki,

fascynujące wycieczki,

safari i magia tropikalnych wysp

Organizujemy grupowe safari w Południowej Afryce z ustalonymi wcześniej trasami i datami (ceny gwarantowane) oraz wyprawy w prywatnym gronie (ceny orientacyjne): safari w Afryce, podróż ekskluzywnym pociągiem, wczasy pobytowe na wyspach lub wczasy golfowe są możliwe także bez opieki przewodnika (self-drive). Proponujemy również wyprawy do Afryki o charakterze incentive.

Jeśli marzy się Państwu wycieczka do Afryki, to zachęcamy do kontaktu z naszym biurem.

Kalahari – Wybrzeże Diamentowe: wyprawa samochodami 4×4

Dzień 1
Wylot z Polski

Dzień 2
Johannesburg – Upington
Przylot do Johannesburga. Następnie wsiadamy w nasze samochody terenowe 4×4 i udajemy się w podróż do Upington, skąd następnego dnia rozpocznie się nasza wyprawa. Do Upington będziemy jechać głównie autostradą, będzie więc okazja do przyzwyczajenia się do jazdy po lewej stronie jezdni. Dojazd do Upington wieczorem, kolacja i nocleg.

Nocleg:                       Hotel
Wyżywienie:              śniadanie i obiadokolacja
Odległość:                   800 km
Czas w podróży:        8 godzin

Dzień 3
Upington – Kalahari
Po śniadaniu udamy się do sklepu w celu zakupu napoi i innych niezbędnych rzeczy na naszą wyprawę, gdyż w kolejnych dniach nie będziemy mieli dostępu do sklepów. W południe rozpoczynamy naszą wyprawę. Dzisiejsza trasa prowadzi  przez wydmy Kalahari oraz przez dna suchych jezior do prywatnego rezerwatu Cammspannen. Po drodze, jeśli będziemy mieli szczęście, możemy spotkać ostatnie rdzenne plemię SAN zamieszkujące RPA: Khomani. Dziś plemię pierwszych mieszkańców Kalahari, żyjące tu przez 40 000 lat, liczy zaledwie 400 osób. Kalahari jest największym obszarem piaskowym na świecie, obejmuje 2,5 miliona kilometrów kwadratowych, pomiędzy rzeką Orange w Południowej Afryce na południu, a obszarem nieco na północ od równika. Teren zwany suchą Kalahari obejmuje około 900 000 kilometrów kwadratowych na południu i zajmuje część RPA i Namibii oraz większość Botswany. Transgraniczny Park Narodowy Kgalagadi położony jest w południowej części suchej Kalahari w RPA i w Botswanie.

Nocleg:                       Lodge
Wyżywienie:              śniadanie, lunch i obiadokolacja
Odległość:                   245 km
Czas w podróży:        03 godziny

Dzień 4
Prywatny Rezerwat Cammspannen – trasa 4×4
Po śniadaniu przejazd do prywatnego rezerwatu Cammspannen, znajdującego się w obszarze Mier w najbardziej odizolowanej części Republiki Południowej Afryki, obejmującej 12 800 hektarów. Na północy rezerwat graniczy z Transgranicznym Parkiem Narodowym Kgalagadi, a na zachodzie z Namibią. W rezerwacie występują różnorodne gatunki antylop, m.in gemsbok, red hartebeest, springbok, steenbok. Do zwierząt mięsożernych zamieszkujących park należą lampart, hiena brunatna, karakal, szakal, surykatki, mangusty. Park jest również znany z dużej ilości ptaków, w tym strusie, sekretarze, sowy, tkacze, przepiórki, występują tu również ptaki drapieżne jak orły wojownik zbrojny oraz gadożer białobrzuchy, sokolik czerwonooki oraz pustułka stepowa. W dniu dzisiejszym będziemy mieli okazję sprawdzić swoje możliwości prowadzenia samochodów 4×4 po piaskach Kalahari. Przejedziemy trasą przez wydmy, obserwując florę i faunę Kalahari w jej naturalnych warunkach. Wieczorem zatrzymamy się na jednej z wydm, z której podziwiać będziemy zachód słońca.

Nocleg:                       Kemping
Wyżywienie:              śniadanie, lunch i obiadokolacja
Odległość:                  70 km + 50 km trasa 4×4
Czas w podróży:        01 godz + 06 godz trasa 4×4

Dzień 5
Cammspannen – Transgraniczny Park Narodowy Kgalagadi (Botswana)
Po śniadaniu wyjazd do największego obozu w Transgranicznym Parku Narodowym Kgalagadi: Twee Rivieren. Stamtąd wyruszamy na safari w tym 37 000 km2 parku, który jest jednym z największych obszarów chronionych na świecie i jednym z ostatnich prawdziwie dziewiczych ekosystemów. Endemiczne gatunki dzikich zwierząt, takie jak antylopy gemsbok, springbok i eland, żyrafy, niebieskie gnu i red hartebeest przemierzają słabo porośnięte roślinnością czerwone wydmy i wyschnięte doliny rzek Nossob i Auob. Park znany jest z dużej ilości lwów, lampartów i gepardów oraz hien brunatnych. Kgalagadi to raj dla obserwatorów ptaków, występuje tam około 300 odnotowanych różnorodnych gatunków. Dwie noce spędzimy na kempingu w parku, bez ogrodzeń ochronnych, co pozwoli nam w pełni doświadczyć otaczającej nas dzikiej przyrody. Zjemy kolację przy ognisku, wsłuchując się w odgłosy nocy. Z pewnością usłyszymy ryki lwów, lampartów lub wycie szakali.

Nocleg:                       Kemping
Wyżywienie:              śniadanie, lunch i obiadokolacja
Odległość:                  170 km
Czas w podróży:        06 godzin (w tym 05 godz safari)

Dzień 6
Transgraniczny Park Narodowy Kgalagadi
Całodzienne safari w Kalagadi.

Nocleg:                       Kemping
Wyżywienie:              śniadanie, lunch i obiadokolacja
Odległość:                  200 km
Czas w podróży:        07 godzin safari

Dzień 7
Transgraniczny Park Narodowy Kgalagadi – Riemvasmaak
Po śniadaniu wyjeżdżamy z rezerwatu. Następnie drogami gruntowymi przejeżdżamy do małej miejscowości Noenieput, po czym docieramy do Riemvasmaak. Ten spektakularny górski teren, bezdroża pustyni, z wysokimi kanionami z granitu, obejmuje 75 000 hektarów i jest prowadzony przez społeczność Riemvasmakers. Był to jeden z pierwszych projektów restytucji gruntów w Republice Południowej Afryki. Niezwykła skalista sceneria sprawia wrażenie, jakby człowiek znajdował się na innej planecie. Nasz obóz, w którym zatrzymamy się na nocleg, znajduje się w pobliżu gorących źródeł (stała temperatura 32 stopnie Celsjusza), gdzie będziemy mogli się zrelaksować po podróży.

Nocleg:                       Lodge
Wyżywienie:              śniadanie, lunch i obiadokolacja
Odległość:                 420 km
Czas w podróży:        06 godzin

Dzień 8
Park Narodowy Augrabies Falls – Klein Pella
Po śniadaniu wyjazd na trasę 4×4 Molopo, przebiegającą przez bardzo kamieniste i piaszczyste tereny. Przekraczamy most nad rzeką Orange i kontynuujemy przejazd do Parku Narodowego Augrabies Falls. Odwiedzimy wodospad Augrabies, który jest szóstym co do wielkości wodospadem na świecie kiedy wylewa największa rzeka RPA, Orange River. Słowo Augrabies oznacza „miejsce wielkiego szumu”. Wybierzemy się na safari w otoczeniu niesamowitego księżycowego krajobrazu. Zatrzymamy się przy wspaniałych punktach widokowych, takich jak Ararat, Oranjekom na rzece Orange i „Swartrante” (Black Hills), z których roztacza się piękny widok suchego, skalistego krajobrazu pustyni. Pomimo, że Augrabies jest zasadniczo parkiem krajobrazowym, występują tu również zwierzęta takie jak żyrafy, springboki, gemsboki, elandy, kudu, red hartebeest i zebry. Kontynuujemy nasz przejazd po drogach gruntowych przez Północny Bushmanland do Klein Pella. Klein Pella jest oazą na pustyni. To farma winogron z największą aktualnie plantacją na południowej półkuli. Tam zatrzymamy się na nocleg.

Nocleg:                       Lodge
Wyżywienie:              śniadanie, lunch i obiadokolacja
Odległość:                  280 km
Czas w podróży:        05 godzin

Dzień 9
Namakwa-1 trasa 4×4
Wcześnie rano wizyta na plantacjach winogron. Następnie przejazd trasą 4×4 Namakwa-1, na zachód wzdłuż rzeki Orange, mijając małe społeczności Witbank, Goodhouse i Henkries. Kontynuujemy przejazd w kierunku zachodnim trasą 4×4 i docieramy do Fiddlers Creek, znajdującego się nad brzegiem rzeki Orange – miejsce idealne na odpoczynek i relaks.

Nocleg:                       Kemping
Wyżywienie:              śniadanie, lunch i obiadokolacja
Odległość:                  200 km
Czas w podróży:        08 godzin

Dzień 10
Spływ po rzece Orange
Rano wyruszamy na półdniowy spływ po rzece Orange. Specjalne doświadczenie w spływach nie jest wymagane. Jest to nietrudny odcinek, stopniem trudności odpowiedni dla wszystkich. Po południu odpoczynek.

Nocleg:                       Kemping
Wyżywienie:              śniadanie, lunch i obiadokolacja

Dzień 11
Namakwa-2 trasa 4×4 – Transgraniczny Park Narodowy Ais-Ais Richtersveld
Po śniadaniu wyruszamy na trasę 4×4 Namakwa-2. Mijamy rezerwaty Helskloof i Nababiep w Górach Nababiep i wioski Eksteenfontein i Khubus. Kontynuujemy przejazd przez rezerwat Richtersveld do Transgranicznego Parku Narodowego Ai -Ais-Richtersveld. Park ten ma jedną z najbardziej spektakularnych scenerii wśród suchych i pustynnych środowisk w Południowej Afryce. Rzeka Orange, która stanowi granicę między RPA i Namibią, dzieli teren na park Ai-Ais Hot Springs (Gorące Źródła) w Namibii oraz Park Narodowy Richtersveld w RPA. Richtersveld jest uważany za jedyną prawdziwą pustynię i jeden z ostatnich obszarów dzikiej przyrody w Republice Południowej Afryki, został również niedawno zaliczony do światowego dziedzictwa UNESCO. Opady w niektórych obszarach Richtersveld są mniejsze niż 50 mm rocznie. Chociaż dzikie zwierzęta nie są główną atrakcją rezerwatu Richtersveld, zamieszkują go gatunki takie jak bardzo rzadka zebra Hartman, reebok, klipspringer, duiker, steenbok, lampart i karakal. Park zamieszkuje również niewielka liczba ludności tubylczej, pasterzy kóz, którzy żyją zupełnie jak ich przodkowie  sprzed kilkuset lat. Na nocleg zatrzymamy się w Sendelingsdrift.

Nocleg:                       Lodge
Wyżywienie:              śniadanie, lunch i obiadokolacja
Odległość:                  170 km
Czas w podróży:        07 godzin

Dzień 12
Transgraniczny Park Narodowy Ais-Ais Richtersveld – Zatoka Hondeklip

Po śniadaniu przejazd przez Park trasą 4×4 Helskloof. Opuszczamy park i przejeżdżamy w kierunku zatoki Aleksandra położonej na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Następnie kierujemy się na południe do małego miasta portowego Port Nolloth. Zatrzymamy się również przy wzgórzu Lichen Hill. Lichen to porosty, które pokrywają 5 hektarów wzgórza. Lichen to niezwykłe organizmy, nie jest to ani roślina ani zwierzę, jest połączeniem alg i grzbów żyjących ze sobą w symbiozie. Wzgórze to odwiedzamy ze specjalistą botanikiem tego regionu jako naszym przewodnikiem. Następnie przejeżdżamy drogą szutrową do Kleinzee na Zachodnim Wybrzeżu. Zatrzymamy się w niegdyś zamkniętym obszarze, gdzie wydobywano diamenty, gdzie nikt nie mógł wjechać, a dziś jest to dozwolone. Napewno nie wszystkie diamenty przesiano, a nóż będziemy mieli szczęście? Następnie kontynuujemy podróż do zatoki Hondeklip, gdzie główny przemysł stanowi rybołóstwo oraz właśnie wydobycie diamentów. Ta niewielka nadmorska wioska ma w sobie wiele uroku. Zwiedzimy wrak statku Jaleel, znajdujący się przy zatoce. Po południu odpoczynek.

Nocleg:                       Kemping
Wyżywienie:              śniadanie, lunch i obiadokolacja (obiadokolacja z owoców morza)
Odległość:                 400 km
Czas w podróży:        09 godzin

Dzień 13
Zatoka Hondeklip – Park Narodowy Namaqua – Groenriviersmond
Po śniadaniu wjeżdżamy do Parku Narodowego Namaqua. W Namaqualand wystepuje ponad 6000 gatunków roślin, 250 gatunków ptaków, 78 gatunków ssaków, 132 gatunków gadów i płazów oraz nieznana liczby owadów, co czyni go najbardziej zróżnicowanym na świecie środowiskiem suchym. Ponad 40% tych gatunków nie występuje nigdzie indziej na ziemi.  Na wiosnę od sierpnia do października, a czasami nawet do  listopada, N amaqualand kwitnie cudownymi kwiatowymi dywanami w tysiącach kolorów – jest to zjawisko absolutnie niesamowite, wystepujące na taką skalę  tylko w tym jedynym miejscu na świecie. Następnie kierujemy się na południe trasą 4×4 wzdłuż wybrzeża. Szlak biegnie przez imponujące krajobrazy Zachodniego Wybrzeża, dając doskonałą możliwość zrobienia pięknych zdjęć oraz obserwacji licznego ptactwa. Zatrzymamy się w jaskiniach u ujścia rzeki Spoegrivier. Następnie kontynuujemy trasę 4×4 wzdłuż wybrzeża i dojeżdżamy do Groenriviersmond, ujście tej rzeki jest mieszkaniem dla róż norodnych gatunków ptactwa. Po południu zwiedzamy latarnię morską Groenrivier.

Nocleg:                       Lodge
Wyżywienie:              śniadanie, lunch i obiadokolacja
Odległość:                  100 km
Czas w podróży:        06 godzin

 Dzień 14
Groenriviersmond – Kapsztad
Po śniadaniu wyruszamy w drogę do Kapsztadu, gdzie zakończymy naszą wyprawę. Przejazd na lotnisko i wieczorem wylot do Polski. Za dodatkową opłatą możliwość przedłużenia pobytu w Kapsztadzie (zwiedzanie miasta, wycieczka na Przylądek Dobrej Nadziei, wizyta w kapsztadzkich winnicach, nurkowanie z rekinami etc.)

Wyżywienie:              śniadanie
Odległość:                   500 km
Czas w podróży:        06 godzin

Dzień 15
Przylot do Polski

 

Cena za osobę od 2,085 US$

Cena zawiera:

 • Usługi akredytowanego i zarejestrowanego przewodnika anglojęzycznego przy grupach 2 – 5 pax oraz dodatkowo polskojęzycznego przewodnika przy grupach 6 pax i więcej, przewodnicy specjalizują się w prowadzeniu wypraw terenowych 4×4 wraz z asystentem oraz samochód prowadzący wraz z wyposażeniem i paliwem;
 • Lokalnych przewodników tam, gdzie jest to konieczne;
 • Zakwaterowanie zgodnie z programem (6 noclegów w lodgach, 6 noclegów na kempingach) oraz całe wyposażenie kempingowe
 • Wszystkie opłaty wstępu do Parków narodowych oraz rezerwatów wymienionych w programie
 • Opłaty wstępu na szlaki turystyczne dla samochodów terenowych
 • Posiłki zgodnie z programem
 • Koszty wynajęcia samochodów terenowych typu Toyota Hilux na 13 dni (płatne po przylocie bezpośrednio w wypożyczalni samochodów kartą kredytową klienta) – pełne ubezpieczenie
 • Koszt paliwa, płatne bezpośrednio na stacjach benzynowych
 • Woda, soki oraz napoje bezalkoholowe podczas posiłków
 • Zajęcia zgodnie z programem
 • Lodówka plastikowa (cool box) z lodem w każdym samochodzie
 • Książki/przewodniki o florze, faunie , geologii, miejscu pobytu oraz mapy w każdym samochodzie
 • Apteczka pierwszej pomocy i podstawowe narzedzia pomocy drogowej
 • Two-way radio (radiotelefony)

 

Cena nie zawiera:

 • Biletów lotniczych z Polski do Johannesburga i z Kapsztadu do Polski
 • Noclegów przed oraz po zakokończeniu wyprawy i nie wymienionych w programie
 • Napoi alkoholowych oraz napoi bezalkoholowych po godzinach
 • Opłat wizowych (do RPA i Botswany można wjechać na 30 dni bez opłat na polskim paszporcie)
 • Ubezpieczeń (za wyjątkiem ubezpieczenia wynajmowanego samochodu)
 • Wydatków prywatnych
 • Napiwków

 


Copyright © 2017 Safpol Safaris tel +48 22 247 22 17, +27 (11) 706 3184, 11 Blackpool Rd, Bryanston, Johannesburg 2191, Afryka Poludniowa, e-mail: safpol@safpol.co.za