Wyprawy życia do Afryki,

fascynujące wycieczki,

safari i magia tropikalnych wysp

Organizujemy grupowe safari w Południowej Afryce z ustalonymi wcześniej trasami i datami (ceny gwarantowane) oraz wyprawy w prywatnym gronie (ceny orientacyjne): safari w Afryce, podróż ekskluzywnym pociągiem, wczasy pobytowe na wyspach lub wczasy golfowe są możliwe także bez opieki przewodnika (self-drive). Proponujemy również wyprawy do Afryki o charakterze incentive.

Jeśli marzy się Państwu wycieczka do Afryki, to zachęcamy do kontaktu z naszym biurem.

Dolina Zambezi i Wielkie Zimbabwe

Dzień  1                 niedziela
Przelot lotem rejsowym na trasie Warszawa – Harare.

Dzień 2                  poniedziałek
HARARE – zwiedzanie miasta (140 km)
Przylot do Harare, stolicy Zimbabwe, powitanie na lotnisku, transfer do hotelu. Po poludniu w zwiedzanie miasta.
Kolacja i nocleg w hotelu w Harare

Dzień 3                  wtorek
HARARE – MASVINGO (320 km)
Wczesnie rano wyjazd do Masvingo, dawniej Fort Victoria, jedno z pierwszych europejskich miast na terenie obecnego Zimbabwe. Niedaleko od rhodesowskiego fortu oglądamy ruiny Wielkiego Zimbabwe, które dały nazwę niepodległemu krajowi w 1980 roku. Jest to najstarsza zachowana budowla na terenach obecnego Zimbabwe świadcząca o bardzo silnie rozwiniętej strukturze państwa w XIII i XV wieku rządzonego przez dysnatę Mutapa, jak również o zaawansowanej technologii budowlanej, której dowody będziemy oglądać w słynnym kompleksie.
Kolacja i nocleg w hotelu w Great Zimbabwe

Dzień 4                  środa
MASVINGO – BULAWAYO – MOTOBO – GRÓB RHODESA (350 km)
Po wczesnym śniadaniu przejazd przez pokryte wzgórzami tereny buszowe środkowego Zimbabwe do dawnej stolicy plemienia Matabele, Bulawayo. Po lunchu (nie wliczonym w cene) zwiedzamy centrum miasta podziwiając świetnie zachowane przyklady architektury wiktorianskiej w centrum, przy którego projektowaniu osobiście brał udział Rhodes. W jednym z ciekawszych muzeów kolei na świecie oglądamy wspaniałą kolekcję lokomotyw parowych oraz prywatną salonkę założyciela miasta, Rhodesa. Po południu jedziemy do rezerwatu Motobo gdzie głównym punktem zainteresowania zwiedzających są wzgórza będące zupełnie gołymi skałami o kształcie łysych głów. Bedziemy mieli okazje zobaczyc występujace tu antylopy gnu, tsessebe, impale, kudu, zebry oraz żyrafy. Najwyzsze ze wzgórz, jeszcze za życia upodobał sobie Cecyl John Rhodes i często samotnie spędzał na nim czas zachwycony niepowtarzalnymi widokami z jego szczytu. Przemianował je z zuluskiego „wzgórza duchów” na „Widok Świata”  i tam właśnie, na szczycie góry kazał sie pochować. Po zachodzie słońca wracamy do Bulawayo.
Kolacja i nocleg w hotelu w Bulawayo

Dzień 5                  czwartek
BULAWAYO – REZERWAT HWANGE  (340 km)
Wcześnie rano wyruszamy z Bulawayo na połnoc przez Matabeleland w kierunku największego rezerwatu Zimbabwe, Hwange. Bardzo ciekawy odcinek trasy przebiegający przez ozdobiony wzgórzami teren największej koncentracji baobabów w południowej cześci Afryki. Ich rozczochrane korony łatwo zauważalne są ponad normalnym buszem i będą zmuszały nas do częstych postojów i fotografowania scen jak z Sienkiewicza, gdzie nawet osady wyglądają niemal identycznie jak za jego czasów.
Lunch (nie wliczony w cene) w Hwange Lodge, ktrótki odpoczynek i po południu safari w samochodach terenowych w rezerwacie Hwange, ktory slynie z olbrzymich ilości zwierzyny, a szczególnie dużej populacji, zebr, żyraf i nosorożców. Rzadko odwiedzany, może nadal pochwalić się jednymi z największych stad słoni w tym rejonie. Po niezapomnianym zachodzie słońca w buszu wracamy do lodgu na kolacje.
Kolacja i nocleg w hotelu w Hwange

Dzień 6                  piątek
HWANGE – WODOSPADY WIKTORII  (200 km)
Po śniadaniu opuszczamy rezerwat przecinając słynną linie kolejową Cecyla Rhodesa z Cape Town do Kairu (wybudowaną tylko do Pasa Miedziowego w Zambii). Resztę trasy do Wodospadów będzie ona towarzyszyć nam będąc jednocześnie wschodnią granicą rezerwatu Hwange. Po drodze mijamy miasteczko Hwange przy kopalni węgla i elektrowni, od którego wziął nazwę rezerwat. Niedaleko od szosy ciekawostka, wzgórze  – odkrywkowa kopalnia węgla.
Do Wodosapdów Wiktorii docieramy w okolicy lunchu i udajemy się do hotelu.
Wczesnym popołudniem oglądamy główny cel naszej wycieczki, legendarne Wodospady Wiktorii. Wizyta w rezerwacie Wodospadów, spacer do słynego mostu kolejowego łączącego Zimbabwe z Zambią.
Nocleg w hotelu w Wodospadach Wiktorii

Dzień 7                  sobota
WODOSPADY WIKTORII – LIVINGSTONE (ZAMBIA)
Po śniadaniu wyjazd, przekraczasmy granicę z Zambią. Najpierw udamy się na Wyspę Livingstona, otoczoną wodami Zambezi przy Wodospadach Wiktorii. Możliwość zanurzenia się w tzw. Devil’s Pool czyli Basenie Diabła – kąpiel na krawędzi wodospadu, spoglądając w jego przepaść (nie wliczone w cenę). Następnie zwiedzanie miasta Livingstone. Późnym popołudniem powrót do Wodospadów Wiktorii.
Kolacja  i nocleg w hotelu w Wodospadach Wiktorii.

Dzień 8                  niedziela
WODOSPADY WIKTORII – REZERWAT CHOBE (BOTSWANA)  (80 km rano + 280 km)
Po wczesnym śniadaniu opuszczamy miasteczko udając się przez rezerwat Matetsi do granicy z Botswaną. Po przekroczeniu granicy mijamy miejsce gdzie schodzą się granice 4 krajów (Zimbabwe, Botswany, Zambii i Namibii) poczym dojeżdżamy do naszego lodgu gdzie wsiadamy na specjalną, płaską łódź, która zabiera nas na 3 godzinne, niezwykle ciekawe safari wzdłuż rzeki Chobe. Oglądamy stada słoni i antylop,  żyrafy, zebry i guźce wychodzące z buszu do wodopoju. Wzdłuż brzegów przepływamy blisko wielkich rodzin hipopotamów i pojedynczych krokodyli wylegujących się na krawędzi wody. Wspaniała okazja do unikalnych zdjęć zwierząt z niewielkiej odleglosci.
Po lunchu (wliczonym w cene) przesiadamy się na samochody terenowe i  zaczynamy popołudniowe safari w słynnym rezerwacie Chobe.
Po safari wracamy do Wodospadow Wiktorii. Kolacja  i nocleg w hotelu w Wodospadach Wiktorii.

Dzień 9                poniedziałek
WODOSPADY WIKTORII
Dzień zajęć fakultatywnych wg wyboru klientów (nie wliczone w cenę)

  • spływ pontonowy po rzece i przełomach Zambezi
  • safari na słoniach
  • spacer z lwami
  • przelot helikopterem nad wodospadami
  • bungi jumping
  • wiele innych wg załączonej listy

Po południu przejezdzamy nad jezioro Kariba. Kolacja i nocleg w lodgu nad jeziorem

Dzień 10                wtorek
MLIBIZI – Jezioro Kariba   (260km) prom
Po sniadaniu wsiadamy na prom ktorym pokonamy 260 km jeziora powstalego po wybudowaniu zapory na rzece Zambezi. Płynąc promem w ciągu dnia podziwiamy krajobrazy afrykanskie po zambijskiej i zimbabwanskiej stronie rzeki wraz z setkami zwierzat przychodzacymi do wodopoju.
Lunch, kolacja i nocleg na pokladzie promu.

Dzień 11                środa
KARIBA
Po wczesnym sniadaniu na pokladzie promu okolo 7 rano doplywamy do portu w miejscowosci Kariba. Przesiadamy sie na autobus i jedziemy do centrum miasteczka na szczycie gory ze slynnym kosciolem postawionym ku czci robotnikow zmarlych w czasie budowy zapory. Po drodze zatrzymujemy sie przy kilku punktach widokowych podziwiajac widoki na zalew Kariba i doline Zambezi. Wizyta na slynnej zaporze dzieki , ktorej powstalo 285 kilometrowej dlugosci sztuczne jezioro. Po poludniu zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek przy basenie.
Kolacja i nocleg w hotelu w Karibie.

Dzień 12                czwartek
Safari w Mana Pools                         (250 -300 km)
Po wczesnym jedziemy na całodzienne safari w rezerwacie Mana Pools. Rezerwat wziął nazwę od dawnych zakoli Zambezi, która w ciągu milionów lat zmieniła swój bieg i przesunęła się w kierunku północnym pozostawiając dawne koryto rzeki napełniające się wodą na krótkich odcinkach nazywanych basenami. W czasie bezdeszczowej zimy ściągają tu duże ilości zwierząt z okolic całego północnego Zimbabwe. Rezerwat znany jest z bardzo dużych stad bawołów i słoni oraz kilku rzadko spotykanych gdzie indziej rodzajów antylop jak eland i kobuz. Mana Pools to również wspaniały las buszowy urzekający pięknymi, starymi akacjowcami, mopani, rodezyjskim tekiem, jackalberry i figowcami o niespotykanych nigdzie indziej rozmiarach.
Po całodniowym safari z lunchem wracamy do miejscowości Kariba gdzie spędzamy noc.
Kolacja i nocleg w hotelu w Karibie

 Dzień 13                piątek
MANA POOLS – HARARE – wylot do Europy                (380)km
Rano opuszczamy Doline Zambezi i wracamy do stolicy Harare. Poznym popoludniem wylot do Polski.

Dzień 14                sobota
Przylot do Polski

 

CENA DOSTĘPNA NA ZAPYTANIE

C


Copyright © 2017 Safpol Safaris tel +48 22 247 22 17, +27 (11) 706 3184, 11 Blackpool Rd, Bryanston, Johannesburg 2191, Afryka Poludniowa, e-mail: safpol@safpol.co.za